Dziewięć żyć Chloe King. Upadła (#1), Liz Braswell [przedpremierowo]

Chloe King to normalna nastolatka, chodzi do szkoły, interesuje się chłopcami, kłóci się z mamą. Do czasu. W okolicy swoich 16-tych urodzin Chloe orientuje się, że ma bardzo szczególne zdolności… Zrobi wszystko żeby odkryć prawdę. Musi się spieszyć bo jej prześladowca cały czas czai się w cieniu, żeby znów zabić. Bo Chloe ma dziewięć żyć, ale czy one jej wystarczą…?

Pierwsza część trylogii znanej na całym świecie!

Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule.tytuł oryginału: The nine lives of Chloe King. The Fallen
seria/cykl wydawniczy: Dziewięć żyć Chloe King tom 1
wydawnictwo: Filia
PREMIERA: 20 marzec 2013
liczba stron: 286 
 
 
Chloe. Dziewczyna z pazurem. Kocim pazurem.
Do szesnastych urodzin zwyczajna nastolatka. Zajęcia w szkole, spotkania z przyjaciółmi i marzenia o przystojnym chłopaku. Dodajmy do tego nadopiekuńczą matkę, a co za tym idzie szereg zakazów i nakazów, które powinna przestrzegać. Chloe nie wyróżnia się niczym spośród innych koleżanek ze szkoły. Jest raczej nieśmiała, przebojowości też się w niej nie dopatrzymy; ot, przeciętna dziewczyna.
Wszystko ulega zmianie, kiedy Chloe wraz z Amy i Paulem – najbliższymi przyjaciółmi – szesnaste urodziny Chloe postanawiają spędzić na dachu Coit Tower – wysokiej budowli, z której dziewczyna spada. Wypadek ten nazwalibyśmy nieszczęśliwym, gdyby nie to, że Chloe nie ginie. Ma jedynie kilka siniaków, które bardzo szybko znikają. Ten dzień jest przełomowym w jej życiu, bowiem właśnie od chwili, gdy Chloe osiąga szesnaście lat, jej świat zostaje przewrócony do góry nogami.

Kolejne dni przynoszą zaskakujące dla dziewczyny wydarzenia. Chloe zaczyna dostrzegać zmiany nie tylko w swoim zachowaniu, ale i ciele. Teraz jest właściwie przeciwieństwem tamtej Chloe sprzed upadku. Ciekawości dopełniają nowe cechy fizyczne Chloe. Jest jeszcze coś. Zbliżające się niebezpieczeństwo. Chloe poznaje swoje nowe umiejętności i stawia czoła pierwszym zagrożeniom. Jak sobie poradzi w całkowicie nowym życiu, w którym obdarzona zostaje nadprzyrodzonymi zdolnościami?

„Dziewięć żyć Chloe King. Upadła” to nasze pierwsze spotkanie z tytułową bohaterką. Trylogia autorstwa Liz Braswell została sfilmowana, a polska premiera cyklu o Chloe dopiero ujrzy światło dzienne. Pierwsza część to zdecydowanie przedsmak fascynującej przygody, jaka rozpoczyna się w życiu nastolatki-kocicy. Liz Braswell zdecydowała się wprowadzić czytelnika w świat Chloe, skupiając się na dniu jej szesnastych urodzin, nowych wyjątkowych cechach oraz relacjach z przyjaciółmi.

Bohaterowie w powieści to barwne postaci. Każda z nich wnosi do opowieści coś innego. Amy niewątpliwie wybije się na prowadzenie ze swoimi poetyckimi dziełami. Paul będzie lubiany za rumieniec, który towarzyszy mu podczas mniej stosowanych konwersacji. Alek wzbudzi niemałe zainteresowanie, głównie dzięki szkolnej sławie przystojniaka, a Brian wprowadzi odrobinę tajemniczości. Główna bohaterka to również ciekawa postać. Przyjemnie obserwuje się przemianę dziewczyny i jej następstwa.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Czasami odrobinę mi to przeszkadzało, aczkolwiek młodsi czytelnicy nie powinni mieć z tym kłopotu. „Dziewięć żyć Chloe King” sklasyfikowano jako literaturę young adults. Ogromnym atutem jest zakończenie powieści, które pozostawia czytelnika w osłupieniu i wywołuje burzę pytań, na które odpowiedzi zapewne odnajdziemy w kolejnych tomach o Chloe.

Szczypta fantasy, magii i emocji, jakie niezaprzeczalnie charakteryzują tę powieść spodoba się miłośnikom gatunku fantasy. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić tę powieść czytelnikom oczarowanym tytułami, w którym ludzki świat zamieszkiwany jest także przez istoty posiadające magiczne zdolności. To także powieść, która przypadnie do gustu osobom interesującym się mitologią egipską, do której w trylogii nawiązuje Liz Braswell. Mam ogromną nadzieję, że w kolejnych tomach opisujących zmagania Chloe z tajemnicami i nową naturą pojawi się więcej mitologii, gdyż to właśnie ona najbardziej mnie w powieści zaintrygowała.

 
Dziewięć żyć Chloe King | The Stolen | The Chosen
 
 
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Filia

30 komentarze

 1. Czytałam już jakiś czas temu i również mi się spodobała :) Nic tylko czekać na kontynuację!

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś po nią sięgnę, bo pewnie przypadłaby mi do gustu, ale na razie mam za dużo książek do przeczytania. : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam serial i bardzo mi się podobał. Nie mogę się doczekać książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się naprawdę ciekawie. Coraz chętniej sięgam po tego typu książki a i pomysł dziewczyny-kota wydaje się być bardzo obiecujący, tak więc nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na premierę tej książki i wtedy udać się na wielkie zakupy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. muszę powiedzieć, że mnie zaintrygowałaś! :) myślę, że sięgnę po tę książkę kiedy tylko znajdę czas:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna bardzo pozytywna recenzja tej książki jaką czytam :) Cóż, nie pozostaje mi nic innego jak dodać tę książkę na listę pożądanych książek! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Już wcześniej ją miałam na oku, ale Twoja recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że naprawdę jest warta uwagi. Chyba odwiedzę jutro księgarnię. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chcę, chcę, chcę ! :D Książka mnie bardzo kusi, a jeszcze Twoja recenzja :) Będę musiała szybko się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 9. myślę, że mogłabym się przyjrzeć bliżej tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza przeczytana przeze mnie recenzja tej książki. Wiele o niej czytałam. Kobieta-kot, temat znany, ciekawi mnie jak tu został rozwinięty ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno po nią sięgnę. Mam nadzieję, że starczy mi na te wszystkie cudowne książki, czasu... :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest duże zainteresowanie tą książką, Twoja ciekawa recenzja sprawia, że mam ochotę się za nią rozejrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio wielki boom się zrobił na tę książkę :) Wypadałoby się przekonać na własnej skórze, co takiego ma w sobie Chloe.
  Bardzo dobra recenzja :3
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak ja Ci zazdroszczę tej ksiażki! Serial był świetny, szkoda, że go przerwali, po cichu mam nadzieję, że lektura okaże się jeszcze lepsza. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeczytałam tom pierwszy z perspektywy serialowej adaptacji i choć tamta Chloe bardziej zapadła mi w pamięć to i w tej odnalazłam wiele cech za które nie mogłabym jej nie lubić.
  Również liczę na więcej mitologii -ciekawe kiedy tom 2 ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Polska okładka jest o wiele lepsza. Ponadto ciągle słychać o tej książce, dziś premiera, więc pewnie czas ją przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak ja ją chcę!! Muszę się za nią rozejrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Coś czuję, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kręcę się wokół ,,Dziewięciu żyć", ale nadal jestem niezdecydowana. Sięgnę pewnie gdy ucichnie szum, a jeśli uda mi się zdobyć egzemplarz wcześniej, to oczywiście nie pogardzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka znajduje się w moich planach czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 21. Na tą książke jestem mega najrana i na pewno w dniu premiery postaram sie ją kupic.

  OdpowiedzUsuń
 22. Koniecznie muszę mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Już od jakiegoś czasu mam ją na oku i mam nadzieję, że w końcu będę mogła ją przeczytać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Byłam bardzo ciekawa pierwszych recenzji tej książki i jak widzę u Ciebie warto po tą książkę sięgnąć :) Z chęcią to uczynię.

  OdpowiedzUsuń
 25. Myślę, że przeczytam mimo że książka wydaje się płytka i napisana jest prostym językiem.

  OdpowiedzUsuń
 26. A ja nadal nie mogę się doczekać na swój egzemplarz :( No nic :) Co się odwlecze to nie uciecze. Swoją drogą naprawdę jestem strasznie ciekawa tej książki, szczególnie, że miałam przedsmak czytając wyrywkowe fragmenty tekstu :P

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetna recenzja! Mam tę książkę na swojej długiej liście tych, które chciałabym posiadać. Ale najpierw muszę przeczytać wszystkie te, które zalegają na półce :)

  OdpowiedzUsuń