34. Deklaracja, Gemma Malley

tytuł: Deklaracja / Declaration
autor: Gemma Malley
liczba stron: 312
wydawnictwo: Wilga
moja ocena: 5/6
Nota Wydawcy:
A gdybyście wy byli nadmiarami w świecie legalnych ludzi?Gdybyście nie mieli prawa żyć.Gdybyście byli zamknięci w zakładzie dla nadmiarów i nie znali świata za murami.Gdybyście uwierzyli, że nie macie żadnych praw i możecie tylko służyć innym.A gdyby wtedy zjawił się ktoś, kto opowiedziałby wam o prawdziwym życiu.Gdyby przekonał was, że Ziemia jest dla wszystkich ludzi, a wy nie jesteście nadmiarami, skoro ktoś was kocha i potrzebuje? Czy tak będzie wyglądać świat w przyszłości?
___________________________________________ 


Przyszłość. Przełomowe w historii świata wydarzenie – wynalezienie leku na nieśmiertelność -  na zawsze już pociągnie za sobą szereg transformacji w ówczesnym stylu życia. Powszechnie panuje przecież obawa przed śmiercią, ludzie pragną żyć jak najdłużej, a kiedy na horyzoncie pojawia się opcja nieśmiertelności, niewiele istot ludzkich nie chce z niej skorzystać. Z czasem jednak na świecie zaczyna brakować miejsca dla nowych osobników. Władze po przeprowadzeniu odpowiednich debat znajdują rozwiązanie tej sytuacji. Rok 2065. W życie wchodzi Deklaracja, które zezwala małżeństwom na posiadanie tylko jednego potomka. W 2080 roku w Deklaracji wprowadzone zostają liczne poprawki, z których najważniejsza zabrania posiadania dzieci. Istnieje jednak pewna zasada, określana mianem Rezygnacji zgodnie z którą małżeństwo może posiadać dziecko w zamian za nieśmiertelność.  

W 2140 roku poznajemy nadmiara Annę – piętnastoletnią wówczas dziewczynę, nie znającą wartości ludzkich. Przyszła na świat wbrew panującemu prawu i dlatego też została odebrana rodzicom. Od małego dziecka przebywa w Grange Hall. To ośrodek, w którym przetrzymuje się istoty takie jak Anna. Uczy się ich przede wszystkim posłuszeństwa, przygotowuje do służenia w domach Legalnych ludzi. W ośrodku panują rygorystyczne zasady, które uniemożliwiają nadmiarom delektowanie się życiem. Nie mogą oni posiadać niczego na własność, nie mogą kąpać się w ciepłej wodzie. Muszą bezwzględnie spełniać polecenia Legalnych, nosić odpowiednie ubrania, wykonywać zlecone zadania. Ana zna swoje miejsce, pragnie jak najlepiej wywiązywać się z powierzonych jej zadań, Chce być dobrym nadmiarem. Kiedy pewnego dnia do ośrodka trafia Peter system wartości Anny zaczyna stopniowo ulegać zmianie. Jak potoczą się jej losy?

Należy wspomnieć, że bohaterowie „Deklaracji” przedstawieni są przez pisarkę w sposób niezwykle wnikliwy. Dzięki świetnym kreacjom bohaterów książkę czyta się bardzo przyjemnie. Charaktery głównych postaci nie zlewają się, wprost przeciwnie są zróżnicowane. Spotkamy tu indywidua ze złym charakterem, dzieci pokrzywdzone przez los, odważne i zdeterminowane postaci czy poddane systemowi jednostki. Co więcej, niektórzy z nich przechodzą widoczną transformację, której efekty śledzimy na łamach książki.

Wizja świata stworzonego przez Gemmę Malley jest przerażająca. Autorka pokazuje nam jak rozwój technologii może wpłynąć na społeczeństwo w przyszłości. Celem życia większości ludzi jest dążenie do idealnej egzystencji. Poszukiwanie nowinek technologicznych przedłużających żywotność i ułatwiających codzienne funkcjonowanie staje się priorytetem większości obywateli. Koszta i środki służące do osiągnięcia celu nie mają znaczenia. Do tego stopnia, że gotowi są oni poświęcić inne życia ludzkie, by zrealizować swoje pragnienia. Malley jednak nie zamyka bram do tego świata. Daje nam nadzieję i wskazuje, że istnieje szansa na zmianę – tworzy dwójkę bohaterów, którzy są tego doskonałym przykładem.

”Deklaracja” napisana jest w dwóch narracjach. Opowieść poznajemy z perspektywy Anny zapisującej wydarzania w swoim dzienniku. W dalszej kolejności pojawia się narracja trzecioosobowa gładko wprowadzona przez autorkę. Język powieści jest nieskomplikowany, co sprawia, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Pędząca akcja absorbuje i pozwala Czytelnikowi zatopić się w świecie Nadmiarów.

”Deklaracja” to interesująca powieść o przyszłości, przy której nie sposób się nudzić. Wykreowany przez autorkę świat w przyszłości może budzić w nas niepokój, ale może także być przestrogą przed gonitwą za postępem technologicznym. Gorąco polecam!

Recenzja dostępna również na portalu DużeKa

__________________________________________

I jeszcze okładki: Deklaracja plus kolejne 2 części z serii
Ciekawe kiedy ukażą się w polskim wydaniu?Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 
portalowi DużeKa 
oraz
Wydawnictwu Wilga


26 komentarze

 1. Chętnie bym przeczytała taka futurystyczną książkę :) często się przecież zastanawiamy jak będzie wyglądać nasze życie za kilkadziesiąt lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam;D, ale nie wiedziałam, że ta książka ma kolejne części, jeśli tak to trzeba ich namówić, żeby je wydali. Ja jestem do tej pory zauroczona tą powieścią.:D

  OdpowiedzUsuń
 3. O widzę, że to książka w jakich gustuję. Koniecznie muszę przeczytać.
  Aga- jak zwykle świetna recenzja.:) :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa historia, warta poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kojarzy się tematycznie z Dziećmi cieniami. Na razie raczej spasuję.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książką idealnie wpada w moje gusta, więc przeczytanie jej jest raczej tylko kwestią czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię poczytać od czasu do czasu tego typu książki czy obejrzeć film. Jak ją znajdę, to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się bardzo interesująco:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ją w planach - zakupiłam już baaardzo bardzo dawno, ale jakoś nie mogę się za nią zabrać

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze bardziej zachęciłaś mnie do tej lektury. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ogromnie mi się podobała :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za książkami, czy też filmami futurystycznymi, bo zazwyczaj (a właściwie to w znacznej większości) nie pokazują tego, co bym chciała.
  I czytając to co napisałaś nasunęło mi się pytanie, czy wzięłabym taki lek na nieśmiertelność - i chyba nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam nigdy okazji czytać książki futurystycznej, dlatego jestem ogromnie ciekawa, czy ,,Deklaracja'' przypadnie mi do gustu. Chętnie się o tym osobiście przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w planach - wierzę, że to świetna książka!

  OdpowiedzUsuń
 15. Poluję na ten tytuł od dłuższego czasu i każda recenzja zaostrza mój apetyt ;) pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Okładki - śliczne. Na ksiażkę mam ochotę od dłuższego czasu, zachęca mnie jej wygląd, nota wydawcy. Jestem stu procentowo pewna, że w końcu się za nią zabiorę, a raczej - jak znajdę na nią czas.

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka czeka u mnie na swoją kolej już bardzo długo i doczekać się nie może. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawie się zapowiada. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam, ale jakoś mocno mnie nie oczarowała. Końcówka była naprawdę świetna i bardzo chętnie poznam dalsze przygody bohaterów, lecz początek niezbyt, niezbyt...
  Pomysł jest rewelacyjny, wykonanie nieco gorsze, ale i tak kolejny tom kupię!
  Pozdrawiam
  Juliette

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę przyznać, że książka zapowiada się bardzo interesująco i z chęcią bym ją przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 21. brzmi ciekawie, tylko kiedy znajdę na nią czas... :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Prezentuje się niesamowicie ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 23. fajna okładka ale jak wiadomo nie ocenia sie ich po okładce;d

  OdpowiedzUsuń
 24. też miałam okazję przeczytać i zrecenzować książkę. Dla mnie, dla mamy miała ona trochę inny wydźwięk...i szczerze dość mocno na mnie wpłynęła. Recenzja dostępna jest tutaj:http://www.sosrodzice.pl/%E2%80%9Edeklaracja-gemma-malley/ Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Zapowiada się fajna książka,z chęcią ją przeczytam ;)

  Piszesz świetne recenzje,zostaję tu i obserwuje ;)

  OdpowiedzUsuń