Przez burze ognia (Przez burze ognia #1), Veronica Rossi

ROZDZIELIŁ ICH ŚWIAT
POŁĄCZYŁO PRZEZNACZENIE

Aria żyje w Reverie – rozwiniętym technologicznie świecie oddzielonym od dzikiej natury szczelną kopułą. Jak wszyscy Osadnicy spędza czas w wirtualnych Sferach dostępnych tylko za pomocą specjalnego Wizjera. Kiedy zostaje wygnana za przestępstwo, którego nie popełniła, wie, że śmierć jest blisko.

Perry jako Wykluczony musi walczyć o przetrwanie w brutalnym świecie plemiennych wojen, kanibali i eterowych burz. Udaje mu się przeżyć tylko dzięki wyjątkowym zmysłom pozwalającym wyczuć niebezpieczeństwo i ludzkie emocje.

Drogi Arii i Perry’ego się przecinają. Tylko Perry może ocalić dziewczynę od śmierci. Tylko Aria może pomóc mu odkupić winy. Razem rozpoczynają niebezpieczną podróż…

W swej bestsellerowej powieści Veronica Rossi stworzyła oszałamiające światy pełne niebezpieczeństw, okrucieństwa i piękna, niczym z najlepszych powieści fantasy i science fiction.


PRZEDPREMIEROWO


tłumaczenie: Aleksandra Bielaczyc
tytuł oryginału: Under the Never Sky
wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
                                                                    data wydania: 23  styczeń 2013
ISBN: 978-83-7515-254-8
liczba stron: 368
 

Świat zewnętrzny to eter na niebie, niszczycielskie, niosące śmierć i spustoszenie burze, zmutowane zwierzęta, kanibale i jednostki skupiające się w niewielkich osadach walczące o przetrwanie. To Dzikusy lub inaczej Wykluczeni. Umieralnia, bo tak określany jest świat zewnętrzny, to także miejsce przepełnione zarazkami, wirusami i różnorakimi chorobami.

Reverie to szczelnie skonstruowana kopuła, której zadaniem jest ochrona wybrańców przed światem zewnętrznym. Zaawansowana technologia, sztuczna inteligencja i iluzje. To świat, w którym nic nie jest prawdziwe. Jego mieszkańcy żyją w Sferach – miejscach stworzonych przez komputery; miejscach powstałych jako odzwierciedlenie obszarów ze świata realnego, świata przez burzami eterowymi. Sfery to wirtualne rzeczywistości wykreowane na potrzeby społeczeństwa Reverie. Dzięki Wizjerom - zainstalowanym w oku nakładkom - ludzie mają możliwość przenoszenia się do poszczególnych Sfer.

Aria to siedemnastoletnia mieszkanka Reverie, która nie przez przypadek zostaje wywieziona do Umieralni całkowicie traci i tak znikomy kontakt ze swoją matką. Perry – Wykluczony zostaje wygnany ze swojej osady i w samotności próbuje odnaleźć bliską mu osobę. Perry to Scir – człowiek posiadający dar wyczuwania emocji innych ludzi. Los tej dwójki splata się. Dziewczyna i chłopak wyciągają do siebie pomocną dłoń i wspólnymi siłami próbują odszukać bliskie im osoby.

„Przez burze ognia” - debiutancka powieść Veronici Rossi – niesamowicie mnie zaintrygowała. Choć przyznam, że początek wydawał mi się dość marny, nieciekawy i nawet nudnawy, akcja rozwinęła się w niebywale szybkim tempie, a następujące po sobie wydarzenia nie pozwoliły na chwilę wytchnienia. Przepadłam. Zatraciłam się w świecie eterowych burz i czyhających niemalże na każdym kroku niebezpieczeństw. Z ciekawością śledziłam losy Arii i Perry’ego – bohaterów, których polubiłam już na starcie. Wreszcie z niedowierzaniem przyglądałam się nieoczekiwanemu zakończeniu powieści. „Przez burze ognia” bez wahania wpisałam na listę moich ulubionych dystopijnych powieści.

Ciekawa wizja świata przedstawiona przez autorkę to niewątpliwie walor tej powieści. Dzięki opisom i informacjom jakich Veronica Rossi dostarcza czytelnikowi Kopułę i Umieralnię widzimy bardzo wyraźnie. Wizualizacja nie jest trudna, a ewidentnie pomaga zrozumieć istotę tych jakże odmiennych środowisk oraz zachowań głównych bohaterów. Naprzemienna narracja z punktu widzenia Arii i Perry'ego nie tylko umożliwia wnikliwe poznanie postaci, ich emocji, przemyśleń, ale także zrozumienie ich zachowań wynikających z reguł panujących w ich światach.  

Dynamiczna akcja, w której nie zabraknie również chwil na życiowe rozważania, dreszczyk emocji wywołany zaskakującymi zdarzeniami, nutka tajemniczości, plastyczny język i lekki styl pisania debiutującej autorki, ciekawe kreacje bohaterów oraz nietuzinkowy pomysł na fabułę to kluczowe elementy dobrej powieści. „Przez burze ognia” posiada wszystkie te cechy. To szalenie obiecujący początek trylogii. Drugi tom serii, którego premiera miała miejsce stosunkowo niedawno, bo 8 stycznia 2013 roku, dostępny jest na razie w Stanach Zjednoczonych. Żywię ogromną nadzieję, że niedługo pojawi się on na polskim rynku wydawniczym. Lektura powieści „Przez burze ognia” nierozerwalnie łączy się z wyrazem zdumienia na twarzy czytelnika. Veronica Rossi w mistrzowski sposób stworzyła zaskakujące zakończenie i sprawiła, że najchętniej już teraz sięgnęłabym po drugą część trylogii.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Wydawnictwu Otwarte/Moondrive

40 komentarze

 1. Zakochałam się w tej powieści i, tak jak i ty, bez wahania zaliczyłam ją do grupy swoich ulubionych pozycji. Mam nadzieję, że wydawnictwo nie każe nam długo czekać na premię drugiego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro tak, to przydałoby mi się w nią zaopatrzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka też należy do jednych z moich ulubionych pozycji. Uwielbiam styl pisania tej autorki.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obiecująco się zpowiadało i wygląda na to, że lektura jest godna uwagi:) Uwielbiam dystopie, a teraz trudno o dobrą książkę z tego gatunku, bo kolejne książki pojawiają się jak grzyby po deszczu, ale niekoniecznie jadalne ;)
  Bardzo podoba mi się okładka "Przez burze ognia" i najpewniej zaopatrzę się w książkę w najblizszych miesiącach;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na tę książkę i mam nadzieję, że szybko będę miała okazję ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazdroszczę, że miałaś okazję już ją czytać! Sama mam na nią wielką ochotę a po tej recenzji jeszcze większą! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W takim razie, z wielką chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka zainteresowała mnie, od kiedy tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach. Mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję ją przeczytać i że spodoba mi się tak bardzo, jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja pokochałam bohaterów " Przez burze ognia " i światy stworzone przez panią Rossi równie mocno jak Ty . Już zaliczam ją do ulubieńców , bo wiem , że jeszcze nieraz z chęcią do niej wrócę . Mam nadzieję , że część druga ukaże się u nas jak najszybciej.:)
  Pozrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 10. I u mnie na półce czeka, po twojej recenzji wiem, że nie będzie czekać zbyt długo :P Gdy zaczęłam czytać Twoją recenzję pomyślałam no tak, dobrze się zapowiadało, a nudnawo wyszło, jednak czym dalej się w nią wczytywałam okazywało się, jak bardzo się myliłam. Nie mogę się doczekać, aż wejdę w ten świat :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo się cieszę, że ci się spodobała, bo zamierzam ja kupić i to najszybciej jak się da :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zazdroszczę, że już przeczytałaś tę książkę. Ja będę musiała poczekać aż pojawi się na allegro w jakiejś przystępnej cenie lub zakupi ją moja biblioteka...

  OdpowiedzUsuń
 13. Ależ Ci zazdroszczę lektury tej książki. Koniecznie będę musiała się w nią zaopatrzyć zaraz po premierze :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie dodałam recenzję :)

  Bardzo, ale to bardzo mi się spodobała ^_^

  OdpowiedzUsuń
 15. Z wielką chęcią bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Widziałam w zapowiedziach, na którymś z blogu i nie zaciekawiło mnie. Po Twojej recenzji myślę, że jest to książka dla mnie. Kolejna o dziwnych światach i pokręconych zdarzeniach:)

  OdpowiedzUsuń
 17. moje serce powoli toruje sobie drogę, żeby wydostać się z mojego ciała i pobiec po tę książkę, poważnie. baardzo chcę! :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Koncepcja "kopuły" przypomina mi trochę powieść "Nowa Ziemia", jeśli jest równie dobra to nie będę miała wyjścia i będę musiała przeczytać :) Szkoda, że nie ukazały się jeszcze w oryginale wszystkie tomy trylogii, nie wiadomo ile przyjdzie czekać na dalsze losy bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetna recenzja. :) Nie mogę się doczekać, gdy sięgnę po książkę! :3

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam ją w bardzo bliskich planach:)

  OdpowiedzUsuń
 21. To żeś mi aby podsyciła apetyt na tę książkę ^^

  OdpowiedzUsuń
 22. Kolejna pozytywna recenzja tej książki:) Ciekawa fabuła, zanotuję sobie tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Książkę mam w najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Już nie mogę się doczekać tej książki, ale wolałabym poczekać aż szum po premierze trochę przygaśnie. Oczywiście muszę sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 25. Matko kochana, Ty nawet nie masz pojęcia jak ja chcę tę książkę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 26. Niemalże wszystkie pozycje Otwartego mi się podobają, więc zwróciłam uwagę i na tę książkę. Właściwie to zaczęłam się nią interesować po obejrzeniu strony internetowej. Za jakiś czas albo kupię, albo będę wyczekiwała w bibliotece. Jedno wiem, na pewno; chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 27. Książka zapowiada się fantastycznie i chętnie ją poznam osobiście :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Okładka wygląda ciekawie, ale sama książka wydaje mi się być wtórna... Raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Cieszę się, że książka Ci się podobała bo mam na nią ochotę;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Dynamiczna akcja oraz dreszczyk emocji, to jest to, co lubię najbardziej, dlatego wyjątkowo mam ochotę poszukać i przeczytać „Przez burze ognia”.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ajć, chyba już każdy czytał ,,Under the never sky" tylko nie ja! Całe szczęście, że niedługo to nadrobię, bo jeśli ty przepadłaś i dodałaś do ulubionych, to tym bardziej chcę wiedzieć, co takiego ma w sobie ta historia ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. O widze, że świezo po premierze :)
  Wydaje się być godna przeczytania ;p
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
  booksloovers13xd.blogspot.com - o książkach
  pati13xd-onlygirls.blogspot.com - dla dziewczyn ;d

  OdpowiedzUsuń
 33. No, no nieźle się zapowiada. Książka wydaje się być bardzo ciekawa, mam nadzieję, że nie wykończy mnie ten nudnawy początek, bo zamierzam zmierzyć się z tą lekturą ;-)

  OdpowiedzUsuń
 34. Książka zbiera same pozytywy... nie dziwię się :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Kolejny pozytyw dla tej książki! Chyba nie mam już na co czekać, tylko zacząć się bardzo dokładnie za nią rozglądać ;p

  OdpowiedzUsuń
 36. Zapowiada się bardzo ciekawie, więc może kiedyś po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Z tego, co piszesz książka posiada wszystko, co powinna, dlatego chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Zgadzam się z każdym słowem :P Już nie mogę się doczekać kontynuacji :D

  OdpowiedzUsuń
 39. Hmmm... Jeszcze nie spotkałam się z żadną negatywną opinią na temat tej książki. Coś w tym musi być :)

  OdpowiedzUsuń