Nevermore: Kruk (#1 Nevermore), Kelly Creagh

Uważaj, czego pragniesz... Możesz to otrzymać.

Uporządkowane życie Isobel, kapitan szkolnej drużyny czirliderek, właśnie zaczyna się walić. Pan Swanson, nauczyciel literatury, wymyślił następny ze swoich koszmarnych projektów. W parach. I kazał Isobel pracować razem z Panem-Ciemności-Varenem, niesympatycznym, wykolczykowanym gotem, z którym nikt z klasy nie zamienił nigdy bodaj jednego słowa. Może dlatego, że z kamieniami ciężko rozmawiać?

Przy bliższym poznaniu Varen okazuje się jeszcze mniej czarujący, niż się zapowiadało. Wesoły jak cmentarzysko, ciepły jak granitowa płyta, a na dodatek potwornie zgryźliwy. Ale ma to, czego rozpaczliwie potrzebuje Isobel – wiedzę na temat twórczości Edgara Allana Poego. Co więcej, jest gotów wziąć na siebie większą część zadania. Walcząc z uczuciem, że podpisuje cyrograf, Isobel przystępuje do projektu. W końcu wspólna praca nie będzie trwała wiecznie...

Albo będzie trwała, jeśli koszmar, który nosi w sobie Varen, wyrwie się na wolność. Wystarczy kilka dni, by przyjaciele odwrócili się od Isobel, kilka dni, by zmieniło się całe jej życie i kilka nieprzyjemnych słów, by najmroczniejsze marzenia zaczęły się urzeczywistniać. Uważaj, czego pragniesz – możesz to otrzymać.

„Nevermore” to debiutancka powieść amerykańskiej pisarki Kelly Creagh, mieszkającej w Kentucky, uzależnionej od kawy pasjonatki twórczości Edgara Allana Poego. Kelly jest absolwentką Uniwersytetu Spalding i instruktorką tańca brzucha.


tytuł oryginału: Nevermore
seria/cykl wydawniczy: Nevermore tom 1
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: listopad 2011
ISBN: 978-83-7686-065-7
liczba stron: 456

„Nevermore: Kruk” już od jakiegoś czasu zajmuje swoje miejsce w mojej domowej biblioteczce. Ale wiecie jak to jest: pierwszeństwo czasem mają inne książki. Kiedy jednak na rynku pojawiła się druga część cyklu o Isobel i Varenie, i co więcej dotarła do mnie w formie egzemplarza recenzenckiego, nie było czasu na wymówki - szybko zabrałam się za lekturę.Główni bohaterowie „Nevermore” to cheerliderka i got - odważne połączenie. Isobel jest zwyczajną nastolatką spędzającą większość swojego czasu razem z przyjaciółmi i chłopakiem Bradem. Varen - tajemniczy got wyróżnia się na tle pozostałych uczniów specyficznym ubiorem, a także zachowaniem. Isobel i Varen mają wspólnie pracować nad projektem o twórczości Edgara Allana Poe. Oboje nie bardzo cieszą się z takiego doboru, jednak nie mogą tego zmienić. Podczas wspólnych chwil spędzonych nad projektem Isobel nie tylko poznaje świat Varena, ale także jego samego. Ich relacje zaczynają się zacieśniać, ale autorka decyduje sie nie wprowadzać w nie zbyt dużo słodkości. Wątek romantyczny rozwija się tutaj dość wolno. Wkrótce mają miejsce dziwne wydarzenia, a mroczne sny przytrafiające się dziewczynie zaczynają zacierać się z rzeczywistością.Podczas lektury pierwszych stron powieści miałam bardzo mieszane uczucia. Zaczęłam się nawet na pewnym etapie zastanawiać, co tak ogromnie zachwyciło miliony osób czytających tę lekturę. Wszystko wyjaśniło się już niebawem. Kiedy akcja zaczęła przyspieszać, a fabuła przybierać mroczne barwy, powieść zaczęła mnie tak wciągać, że nie mogłam się od niej oderwać. Takie tytuły lubię!Zdecydowanie muszę wspomnieć o świetnym zabiegu jaki wykorzystała w powieści Kelly Creagh. Niezwykłe utwory Edgara Allana Poe wplotła w akcję powieści tak, że nie odstawały one ani odrobinę. Wszystkie wiersze, a nawet fakty z życia Poe niesamowicie tworzą klimat „Nevermore”. Trochę mistycyzmu z magicznych opowieści i grozy zaczerpniętej z twórczości Poe stworzyło receptę na udaną książkę.


Gotyk, tajemnica, poezja a nawet magia – czyż taka mieszanka nie jest wybuchowa? Elementy te zręcznie wkomponowane w całość opowieści „Nevermore” gwarantują przyjemnie spędzony czas z książką. Już teraz jestem bardzo ciekawa kontynuacji Kruka, za którą zabieram się już jutro.


23 komentarze

 1. Osobiście przyznam, że byłam tą powieścią zachwycona i bardzo niecierpliwie oczekiwałam kontynuacji. Niestety niezbyt pozytywne opinie o Cieniach trochę ostudziły mój entuzjazm :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę powieść i z niecierpliwością czekam na moment w którym dorwę się do kontynuacji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja muszę się do niej w końcu zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również bardzo spodobała się ta książką, ale niestety z kolejną częścią już było inaczej :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś!
  Nie wiem dlaczego, lecz podchodziłam do tej pozycji dosyć sceptycznie. Jednak udało Ci się rozwiać moje wątpliwości i sądzę, że niebawem nadrobię tę niezbadaną historię. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna mam zamiar sięgnąć po "Nevermore", ale muszę dobrze poszukać, bo biblioteka nie posiada pierwszej części, a nie słyszałam też, aby ktokolwiek ze znajomych ją miał. Ale nie poddaję się i szukam dalej, bo widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 7. Powieść stoi na mojej półce już od jakiegoś czasu. Czeka i czeka, i czeka, aż łaskawie wezmę ją do ręki i przeczytam :3

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta część zdecydowanie lepsza od drugiej niestety :( Chyba ją sobie odświeżę, czekając na ostatni tom.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem kolejna część trzyma poziom. Jest równie dobra jak pierwsza, równie tajemnicza, ale oczywiście coraz więcej sekretów zostaje nam ujawnionych. Bardzo lubię tę serię, jest naprawdę niesamowita.

  OdpowiedzUsuń
 10. jestem strasznie ciekawa tej serii
  w swoim czasie zapewne po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tę powieść na półce i właśnie czeka na przeczytanie :) Mam nadzieję, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podobała mi się i nie mogę doczekać się przeczytania kontynuacji. Książkę już zamówiłam i liczę, że niedługo do mnie dotrze ;] Co prawda drugi tom zbiera niespecjalne recenzje, ale mimo wszystko mam na niego ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwszy tom był genilny, drugi musiałam przerwać czytać... uwielbiam Varena, ale Isobel trochę zbyt mnie irytuje... Ale dla Varena poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię tę książkę, najlepsze przed Tobą w drugiej części:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem jej strasznie ciekawa, mam nadzieję, że w końcu ją dorwę:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Najbardziej podoba mi się postać tego gota :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
  booksloovers13xd.blogspot.com - o książkach
  moviesloovers.blogspot.com - o filmach

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy nie słyszałam o tej serii żeby ktoś mówił że mu się nie podoba. Więc jeśli znajdę ją w pobliskiej bibliotece od razu sie za nią wezmę. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam się, że nie słyszałam wcześniej o tej serii, ale naprawdę mnie zainteresowała, mam nadzieję, że uda mi się ją zdobyć i przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Oczywiście słyszałam o tej serii i z miła chęcią po nią sięgnę. Problem w tym, że czasu coraz mniej,a książek które chcę przeczytać przybywa. Mam jednak nadzieję, że kiedyś znajdę trochę wolnego czasu na te lekturę;)

  OdpowiedzUsuń