55. Nowa ziemia (Świat po wybuchu #1), Julianna Baggott

tytuł: Nowa ziemia / Pure
autor: Julianna Baggott
trylogia: Świat po Wybuchu, część I
liczba stron: 471
wydawnictwo: Egmont Literacki
moja ocena: 5,5/6


Nota Wydawcy:
Świat po wielkich eksplozjach.
Szesnastoletnia Pressia mieszka w gruzach z innymi zmutowanymi, którzy ocaleli po Wybuchu.
Partridge wychował się w sterylnej Kopule pośród nielicznych Czystych.
Oboje uciekają. Pressia – przed poborem do militarnej organizacji, Partridge – przed ojcem tyranem.
Ich spotkanie zmieni bieg historii Nowej Ziemi...


 

Bridget Asher i N.E. Bode to pseudonimy literackie Julianny Baggott - uznanej przez krytyków pisarki i poetki. Autorka wydała siedemnaście książek w okresie ostatnich dziesięciu lat. Już sam fakt, że Fox 2000 (producent sagi „Zmierzch”) zdobyła prawa do sfilmowania ostatniej powieści autorki zatytułowanej "Nowa Ziemia" jest niezwykłym wyróżnieniem. Pierwsza część trylogii Świat po Wybuchu zdobywa coraz więcej fanów. Przetłumaczono ją już na dwadzieścia języków. Już we wstępie zdradzę, że to intrygująca i wciągająca lektura. Dlaczego?

Po pierwsze – oryginalny pomysł. Wydawać by się mogło, że temat postapokalipsy został już w lite rurze wyczerpany. Ostatnio coraz więcej książek poruszających ten motyw pojawia się na półkach w księgarniach. Sądzić by więc można, że nic nowego, świeżego nie pojawi się w kolejnym takim tytule. Można by też snuć swoje własne przypuszczenia, że Julianna Baggott przedstawi czytelnikom dobrze już znane treści charakterystyczne dla powieści antyutopijnych, a ponieważ na rynku roi się od tytułów tego gatunku, można by również wysunąć tezę, że temat delikatnie mówiąc będzie mało ciekawy. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że fabuła Nowej Ziemi jest absolutnie fantastyczna, a przedstawiony przez  pisarkę świat po wybuchu nakreślony jest niezwykle precyzyjnie z uwzględnieniem wielu detali tworzących niepowtarzalny klimat powieści.

I tak, świat po wybuchu podzielony jest na dwie części - Kopułę, służącą jako schron dla wybranych oraz to co ją otacza. Świat poza Kopułą jawi się jako zniszczona, przepełniona gruzami, martwą roślinnością, wypalonymi ziemiami powierzchnia zamieszkiwana przez zwykłych śmiertelników, którzy w chwili wybuchu w wyniku stopienia się różnorakich przedmiotów z ich ciałami zostali zdeformowani. Nikogo więc nie dziwi inny człowiek stopiony z ptakami, matki stopione ze swoimi dziećmi czy dziewczyna - główna bohaterka powieści Pressia - której dłoń stopiona jest z plastikową głową lalki. Ludzie, którzy jako mutanty przeżyli wybuch prowadzą bardzo trudne życie, w ich świecie brakuje wody i pożywienia, trwa walka o przetrwanie.

Kopułę zamieszkują tak zwani Czyści, którym nie brak niczego. Mają zapewnione mieszkania, pożywienie, pracę a młodzież edukację i szkolenia. Julianna Baggott w Kopule umieściła drugą główną postać swojej powieści – Patridge’a. Chłopak już od pewnego czasu planuje rozpocząć poszukiwania swojej matki. Problem w tym, że nie zna dokładnego miejsca jej pobytu, nie wie nawet czy na pewno żyje. Istnieje jedynie szansa, że wraz z innymi przetrwała wybuch i ukrywa się gdzieś poza granicami Kopuły.

Losy tej dwójki splatają się pewnego dnia, a czytelnicy mają okazję poznać ich sylwetki bliżej. To właśnie między innymi kreacje tych postaci sprawiają, że powieść uzyskała ode mnie wysoką ocenę.

Atutem „Nowej Ziemi” jest również język i styl. Z jednej strony bardzo przyjemne w odbiorze, z drugiej świetnie dopracowane. Przedstawiona przez Jullianę Baggott historia opowiedziana jest z punktu widzenia kilku bohaterów: Pressi, Partridge'a, El Capitana i Lydy. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik poznaje dodatkowe szczegóły akcji co z pewnością pozwala na pobudzenie wyobraźni i stworzenie wyrazistego obrazu przykrej rzeczywistości „Nowej Ziemi”.

Sama autorka wspomina, że podczas przygotowań do pisania powieści zaczerpnęła wiele informacji z materiałów opisujących skutki związane ze zrzuceniem bomb na Hiroszimę i Nagasaki. W książce nie zabraknie więc i elementów będących jednocześnie swoistą przestrogą i obrazujących wyniki omawianej katastrofy.

“Nowa Ziemia” to absolutnie świetna antyutopijna powieść, która zachwyci wszystkich fanów tego gatunku. Z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony, mając nadzieję, że będą one równie wspaniałe, a może nawet lepsze niż otwierająca trylogię Świata po Wybuchu „Nowa Ziemia”.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 

30 komentarze

 1. książka jest świetna i osobiście nie mogę doczekać się kontynuacji przygód głównych bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam od jakiegoś czasu wielką ochotę na tę książkę i już nie mogę się doczekać, kiedy ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam powieści antyutopijne, a ta również bardzo mnie interesuje, muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną ochotę na tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach tę książkę, ale póki co brak mi na nią ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapisuje na listę chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiłaś mnie i chętnie z książką się zapoznam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Od pewnego czasu chce przeczytać i mam nadzieję, że mi się to uda niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że "Nowa ziemia" robi furorę - i słusznie, bo to świetna lektura. Nie spodziewałam się, że odnajdę się w takiej postapokaliptycznej tematyce, a tu niespodzianka i do tego miła! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czemu ja jej jednak nie kupiłam?!

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że wszyscy tą książkę wychwalają :) Sama muszę się przekonać czy faktycznie jest taka dobra ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie moje klimaty, ale zapowiada się naprawdę ciekawie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałabym ją przeczytać, chociaż jakoś nie jestem do niej przekonana... ale skoro wszyscy chwalą... :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam ochotę na tę książkę a ty mnie dodatkowo zachęciłaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. tak się cieszę że ta książka już jest u mnie, mam nadzieję że spodoba mi się tak bardzo jak Tobie :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam. ;3 Książka jest świetna! Ja również czekam na kolejną część. ;3

  OdpowiedzUsuń
 17. Z chęcią przeczytam;]
  Wszyscy tak chwalą tą książkę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Tyle pozytywnych recenzji, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Słyszałam o tej powieści wiele dobrego ;) Jak znajdę w bibliotece (jak na razie nie spieszy mi się do kupowania książek) to chętnie się zapoznam ;]

  OdpowiedzUsuń
 20. Kolejna pozytywna recenzja tej książki, coś w tym jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Chętnie zapoznam się z tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Wiele pozytywnych recenzji zbiera ta książka. Sama bardzo chętnie się skuszę, jeśli tylko będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 23. Na temat książki niczego nowego nie dodam, bo wrażenia mamy podobne. Nawiążę za to do trailera - jest świetny, myślę, że nawet opornego by przekonał :)

  Bardzo jestem ciekawa i kontynuacji, i filmu. Choć z tym drugim zazwyczaj bywa gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Na tę książkę mam ogromną ochotę od momentu ukazania się jej zapowiedzi, a każda recenzja tylko powiększa to pragnienie :D Już nie mogę się doczekać kiedy dorwę ją w swoje łapki :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam ochotę na chwilę zapomnieć o mojej niechęci do fantastyki i dać szansę tej pozycji. :) Tym bardziej, że nie jesteś pierwszą osobą, która robi mi na nią ochotę. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. myśle że książka zaiteresowała by mojego faceta. Mnie własciwie też

  OdpowiedzUsuń
 27. Uwielbiam antyutopie <3, a dobre antyutopie kocham :P Z pewnością sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo lubię takie postapokaliptyczne książki, więc koniecznie i tę muszę przeczytać:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 29. Ta książka fascynowała mnie już w momencie, kiedy ujrzałam jej zagraniczną zapowiedź. Będę musiała ją przeczytać, bo zbiera naprawdę niesamowite recenzje.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń