Przedpremierowo: Wybrani (Akademia Cimmeria #1), C.J.Daugherty

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?

Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?

Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?


tłumaczenie: Martyna Bielik
tytuł oryginału: Night School
seria/cykl wydawniczy: Akademia Cimmeria/ Night School tom 1
wydawnictwo: Otwarte
data wydania: 06 marzec 2013
ISBN: 978-83-7515-220-3
liczba stron: 440


 
Akademia Cimmeria to elitarna szkoła, do której uczęszczają uczniowie bogatych, wpływowych i pracujących na wysokich szczeblach kariery rodziców. Szkoła mieści się w klimatycznym, przyprawiającym o gęsią skórkę budynku, który pod względem architektonicznym prezentuje się niebywale ciekawie. Niczym nie przypomina nowoczesnych budynków szkolnych, wręcz przeciwnie to budowla charakteryzująca się licznymi wieżyczkami i surowym kamieniem powstała wiele lat temu. Zimny kamień, z którego jest zbudowana powoduje, że na pierwszy rzut oka Akademia wygląda groźnie. Znane tylko nielicznym usytuowanie tego miejsca pozwala nazywać je tajemniczym. I faktycznie Akdemia Cimmeria kryje w sobie niejeden sekret.

Do szkoły trafia Allie Sheridan. Nastolatka, która swoim rodzicom przysparza licznych kłopotów. Jej zachowanie niejednokrotnie odnotowywała policja. Bunt narodził się w Allie nie bez powodu. Kiedy zaginął jej brat, dziewczyna nie potrafiła pogodzić się z tą sytuacją. Ze zwyczajnej nastolatki zmieniła się w osobę zbuntowaną, przekraczającą niedozwolone granice. Kiedy Allie po raz kolejny zostaje aresztowana, jej opiekunowie decydują sie wysłać ją do Akademii Cimmerii. Allie musi przyporządkować się panującym w szkole zasadom. Mało tego nieprzestrzeganie ich wiąże się z surowymi karami. Allie poznaje dwóch chłopaków Sylvaina i Cartera, którzy są jak ogień i woda. Muszę przyznać, że relacje tego trójkąta rozwijają się w powieści w nadzwyczaj interesujący sposób. Pewnego dnia w Akademii zostaje zamordowana jedna z uczennic. Zbrodnia ta wywołuje lawinę niewyjaśnionych wydarzeń, które stopniowo odsłaniają prawdę o Cimmerii.

Akcja „Wybranych” wciągnęła mnie od pierwszych stron. I choć początkowo toczyła się ona dość spokojnie, to w drugiej części książki zaczyna mknąć w zastraszającym tempie. Pojawiają się kolejne elementy układanki, nowi bohaterowie, tajemnice wychodzące na światło dzienne zaskakują, a relacje bohaterów przyprawiają o zawroty głowy, w pozytywnym znaczeniu. Nie sposób nie wspomnieć o niewielkiej przemianie jaką przechodzi główna bohaterka. Zbuntowana nastolatka pragnąca miłości i ciepła rodzinnego przystosowuje się do reguł Akademii i wkracza w jej świat. Zakłada mundurek, rezygnuje z ostrego makijażu, wtapia się w otoczenie. Jej natura pozostaje jednak niezmienna, nadal wyczuwa się ten dreszczyk emocji towarzyszący łamaniu zasad, za którymi Allie wciąż goni. To postać, której nie da się nie lubić. Podoba mi się jej indywidualizm, bo jednak jest to postać wyróżniająca się wśród innych. Niekoniecznie jednak zgadzam się z wszystkimi decyzjami podjętymi przez dziewczynę. Nie zmienia to faktu, że Allie, jak również inni bohaterowie to postaci ciekawie wykreowani przez autorkę.

C.J.Daugherty stworzyła świetną powieść, która stanowi zaledwie początek intrygującej historii pełnej mrocznych sekretów i zawikłanych intryg. To emocjonujący thriller o odcieniu politycznym. „Wybrani” to lektura jedyna w swoim rodzaju, swoją odmiennością wręcz hipnotyzuje. Wabi nie tylko osobliwą fabułą i dopracowanymi postaciami. Niecodzienna, być może na pierwszy rzut oka surowa, a nawet brzydka okładka idealnie oddaje klimat pierwszej części Akademii Cimmerii. Ten tytuł zyskał sławę w Polsce już przed swoją premierą. Liczne, bardzo pochlebne recenzje „Wybranych” na blogach Moli Książkowych potwierdzają wyjątkowość tej powieści. Aż strach pomyśleć jak mocno „Wybrani” zawładną czytelnikami po swojej premierze, która odbędzie się już 6 marca.

Za książkę dziękuję Wydawnictwo Otwarte/Moondrive

33 komentarze

 1. Koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę! Czytałam wiele pochlebnych opinii na temat "Wybranych". A już sama fabuła tej powieści bardzo mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że jest to kolejna powieść, która podbije serca czytelników. Chciałabym, żeby i mi dane było zapoznać się z tym dziełem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już słyszałam o tej książce i na pewno będę ją chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem jeszcze dość sceptycznie nastawiona do tej książki, ale niewykluczone, że zmienię zdanie, podoba mi się Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do książki coraz bardziej mnie ciągnie :) Będę musiała ją poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciągle mam ją w planach i mam nadzieję, że w końcu będę mogła ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak myślałam, że Ci się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo chciałabym poznać "Wybranych"

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo mi się podobała. BARDZO!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnia okładka jest dużo ładniejsza;D Szkoda, że u nas takiej nie wydali... Na książkę nie mam jednak ochoty:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię mieć książkę ładnie wydaną i w ogóle od okładki wiele zależy, a polska wersja wygląda okropnie... Jednak wszyscy ją tak polecają, że będę musiała spróbować, chociaż raczej poczekam na nią w bibliotece, aniżeli polecę kupować.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie mogę się doczekać, kiedy ta książka wpadnie w moje ręce!

  OdpowiedzUsuń
 14. Hmm... Po przeczytaniu Twojej opinii mam ogromną ochotę przeczytać tę książkę ;p Zapowiada się naprawdę nieźle ^^

  OdpowiedzUsuń
 15. Koniecznie muszę dostać tę książkę w swoje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 16. jest to pierwsza recenzja jaka czytalam o tej ksiazce. bardzo chce ja posiadac.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam na nią wielką ochotę, a te wszystkie pozytywne recenzje jeszcze bardziej mnie do niej zachęcają:)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Wybrani" podobali mi się i to bardzo. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam dużą chęć przeczytać tą książkę. Szczególnie po Twojej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę ją przeczytać! Czuję, że to coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Raczej "premierowo" :P Niestety, ale do książki mnie zupełnie nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Książka dopiero wchodzi na rynek w Polsce, a już ma całe grono fanów - niesamowite. Muszę zapoznać się z tym debiutem. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Oj dajcie i mi tę książkę, chętnie przygarnę:P

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja chyba wyjątkowo nie mogę się do niej przekonać . Nie wiem czemu. Może jak będzie w bibliotece...

  OdpowiedzUsuń
 25. Za mną już ponad połowa i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że uwielbiam tę książkę. Z każdą stroną jestem zaintrygowana coraz bardziej, więc pewnie jutro już skończę czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Z niecierpliwością wyczekuję chwili, kiedy "Wybrani" wpadną w moje ręce, a ja będę mogła zasiąść z tą powieścią w fotelu i rozkoszować się lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mam nadzieję, że przy najbliższym wypadzie do księgarni dostanę ją w swoje łapki.:d

  OdpowiedzUsuń
 28. Początkowo ,,Wybrani" niezbyt mnie interesowali, ale teraz zbierają tyle dobrych opinii, że aż zwątpiłam. Po przeczytaniu fragmentu dostępnego na stronie wydawnictwa myślę, że jeśli będę miała szansę, to na pewno sięgnę, bo mnie zaintrygował.

  OdpowiedzUsuń
 29. Poprzedni wpis bardziej mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
 30. Byłam strasznie ciekawa Twojej opinii na temat tej książki :D Widzę, że Ciebie także w ciągła :D Już nie mogę się doczekać kontynuacji :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Czytałam wiele pochlebnych opinii na temat tej książki, Twoja także do takich należy, ale sama nie wiem co mam począć z "Wybranymi". Jakoś mnie do niej nie ciągnie i coś mi mówi, że jej nie pokocham. Nie wiem czemu. Muszę się jeszcze zastanowić nad przeczytaniem. Może kiedyś jak zobaczę ją w bibliotece :D

  OdpowiedzUsuń