38. Dotyk zła, Alex Kava

tytuł: Dotyk zła / A perfect evil
autor: Alex Kava
seria/cykl wydawniczy: Maggie O’Dell tom 1
liczba stron: 508
wydawnictwo: Mira
moja ocena: 5/6Nota Wydawcy:
Uznany za seryjnego mordercę i skazany na śmierć za trzy potworne zbrodnie, Ronald Jeffreys został stracony. Mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, bo skończył się ich koszmar. Nikt jednak nie wiedział, jak straszliwą tajemnicę zabrał ze sobą do grobu Jeffreys. Trzy miesiące później znaleziono martwe ciało następnego chłopca. Zginął w taki sam sposób, jak ofiary Jeffreysa. Koszmar powrócił się ze zdwojoną siłą. Czyżby pojawił się naśladowca?
Śledztwo w tej sprawie prowadzi szeryf Nick Morrelli. Ma więcej doświadczenia w uwodzeniu kobiet niż w poszukiwaniu seryjnych morderców. FBI przydziela mu do pomocy wybitną specjalistkę w dziedzinie tworzenia portretów psychologicznych zbrodniarzy, agentkę specjalną Maggie O`Dell. Maggie wnikliwie sprawdza poszlaki, bada ślady pozostawione przez mordercę.
Pozwala jej to naszkicować makabryczny portret osoby, która została już oskarżona i stracona!
Tymczasem ginie następna ofiara, zaś kolejny chłopiec zostaje uprowadzony. Nick i Maggie zaczynają rozumieć, że zabrnęli w ślepy zaułek. Każdy kolejny trop prowadzi donikąd, a czas ucieka. Czyżby mieli dać bezwzględnemu mordercy szansę udoskonalenia swoich zbrodni?

_______________________________________________________

„Dotyk zła” Alex Kavy to powieść otwierająca serię o agentce FBI - Maggie O'Dell. Jej praca polega na tworzeniu profilów psychologicznych seryjnych morderców. Poza szczegółami dotyczącymi życia zawodowego Maggie Kava również wplata w powieść detale związane z życiem prywatnym agentki.

Główna akcja „Dotyku zła” odgrywa się w Nebrasce, w niewielkim miasteczku Platte City. Agentka Magiie O’Dell zostaje tam wysłana, by stworzyć profil mordercy dzieci. Dowiadujemy się, że kilka miesięcy wcześniej w tym samym miasteczku stracono seryjnego mordercę dzieci - Ronalda Jeffreys'a. Miasteczkiem wstrząsają kolejne brutalne zabójstwa małych chłopców, a zbrodnie popełniane są na wzór rytuałów Ronalda Jeffreys’a. Magie współpracuje z młodym szeryfem, który swoje stanowisko zawdzięcza po części ojcu pełniącym tą funkcję przed nim. Lokalny szeryf słynie z uwodzenia kobiet, a w rozwiązywaniu spraw kryminalnych ma niewielkie doświadczenie. Dochodzenie trwa, pojawiają się komplikacje i kolejne morderstwa. Czy sprawca zostanie ostatecznie schwytany?

Uwielbiam powieści psychologiczne. Kiedy w mojej biblioteczce znalazła się powieść amerykańskiej pisarki specjalizującej się w thrillerach psychologicznych, od razu zabrałam się za czytanie. Dodatkowo mój apetyt zaostrzyły liczne pozytywne opinie o twórczości autorki. "Dotyk zła" to moje pierwsze spotkanie z pisarką. Nie ukrywam, że bardzo udane. Oczarowały mnie niezwykle wnikliwie nakreślone sylwetki bohaterów. Czytelnik ma okazję poznać postaci nie tylko z zewnątrz. Najgłębsze zakamarki ich umysłu odkrywane są krok po kroku. Poznajemy obawy i lęki każdego z bohaterów, tajemnice ukryte gdzieś głęboko, czy marzenia i pragnienia dotąd niezrealizowane.

Język jakim posługuje się Alex Kava jest żywy i mocno plastyczny, dzięki czemu czytelnik nie zazna znużenia, a wręcz przeciwnie pojawi się zainteresowanie. Zaskakujący obrót spraw, szybkie zwroty akcji i stopniowe budowanie napięcia to tylko niektóre z elementów powieści. Nie sposób oderwać się od tej lektury. Pojawiające się kolejne fragmenty układanki pozwalają nam utworzyć zgrabną całość, a rozwiązywanie kryminalnej zagadki wraz z bohaterami książki to świetny sposób na udany wieczór.

„Dotyk zła” niesamowicie mnie wciągnął. Jestem przekonana, że sięgnę po kolejne książki tej autorki, By wziąć udział w następnych dochodzeniach, być może rozwikłać jakąś sprawę i dowiedzieć się jeszcze więcej o samej Maggie. Gorąco polecam!
______________________________________________________


Cykl Maggie O'Dell

1. Dotyk zła 
2. W ułamku sekundy 
3. Łowca dusz 
4. Granice szaleństwa 
5. Zło konieczne 
6. Zabójczy wirus 
7. Czarny Piątek 
8. Kolekcjoner
9. Śmiertelne napięcie 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 


18 komentarze

 1. Właśnie ! Jest to pierwsza część cyklu o Maggie. Ja mam '' Zło konieczne ", które w takim razie musi czekać na swoją kolej. A ja niezwłocznie muszę się zaopatrzyć w " Dotyk zła " .

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam z tej serii zarówno Dotyk zła jak i łowcę dusz. Obie książki zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Uwielbiam Meggie, uwielbiam Kavę, generalnie jestem zachwycona jej książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i bardzo mi się podobała, podobnie jak cała twórczość Kavy:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego cyklu dzielnej agentce O'Dell mam aby 4 książki. Recenzowanej przez ciebie nie mam akurat, więc chętnie się za nią rozejrzę i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię powieści Kavy, muszę wreszcie skompletować sobie całą serię o Maggie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zamierzam w najbliższym czasie sięgnąć po jakąś powieść autorstwa Alex Kava. Zapraszam na mojego bloga na wiosenny konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ma to jak być mną i mieć na półce tom 1,5 i 9 serii ;P Na szczęście z tego co wiem książki można czytać w zaburzonej kolejności :) Na recenzję tylko rzuciłam okiem gdyż książkę na dniach zacznę czytać. Fajnie, że ci się podobała i oby mnie wciągnęła równie mocno co ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od dawna mam zamiar zapoznać się z tą autorką i po twojej recenzji mam na jej książki jeszcze większą ochotę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki. Jednak pochlebne recenzje i wysokie oceny karzą mi zmienić ten stan rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nadal nie czytałam żadnej z książek tej autorki...

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja siostra ma pierwszą część tej serii u siebie w domu, coś mi się wydaje, że będę musiała się do niej wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze jestem przed lekturą książek tej autorki, jednak może wreszcie się na jakąś skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam, ale bardzo mnie zachęciłaś do tej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ech kiedy ja znajdę czas na Kavę??:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ech, jak ja Ci zazdroszczę, że dopiero odkrywasz Kave ;D

  OdpowiedzUsuń
 16. Cała seria jest po prostu niesamowita. Mogłabym ją czytać w koło i na okrągło :D

  OdpowiedzUsuń