74. W plątaninie uczuć, Gabriela Gargaś

Nota wydawcy:
Siłą tej powieści jest jej niezwykła prawda emocjonalna, właściwie każda kobieta może się zidentyfikować z wybrana bohaterką.

Opowieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni, cierpieniu, miłości, zdradzie. Opowieść o tym jak trudną sztuką jest pięknie żyć.

Trzy historie, trzy różne kobiety. Każda inaczej żyje swoje życie, walczy o siebie i swoje marzenia. Są do bólu prawdziwe, a przy tym nie pozbawione autoironii i poczucia humoru.

Książka ukazuje całą panoramę spraw, problemów czasem śmiesznych, czasem poważnych. Codzienne problemy, zmaganie z przeciwnościami losu, udane związki i mniej udane rozwiązki. Poruszająca!

Dorota - mężatka, matka dwójki dzieci. Zaniedbana, sfrustrowana poddaje się bezwolnym schematom codzienności. Funkcjonuje niczym mrówka w mrowisku. Pędzi przez życie bez wytchnienia. Tak jak wiele kobiet cierpi na nadmierne poczucie odpowiedzialności za rodzinę i jej sprawne funkcjonowanie. Od pewnego czasu jej małżenstwo przeżywa kryzys. Czy miłość wybaczy zdradę?

Hanna - trzydziestopięcioletnia singielka. Pnie się po szczeblach kariery w międzynarodowej korporacji. Miała kiedyś kota, ale nie miała dla niego czasu, oddała go koleżance. Potem hodowała rybkę, której nie poświęcała za dużo uwagi. Rybka zdechła. Na związki też nie ma czasu, a może nie chce mieć. Miłość przecież boli, zawsze...

Kalina – w szczęśliwym związku od dziesięciu lat. Właścicielka eksluzywnego butiku. Życie przynosi niespodzianki, w najmniej oczekiwanym momencie. Kiedy wszystko wydawało się być poukładane i zapięte na ostatni guzik, kiedy myślała, że już nic ciekawego jej nie spotka, wtedy pojawił się ON. Jej pierwsza „wielka miłość”. Wywrócił jej poukładany świat do góry nogami.

Życie kobiet zmienia się kiedy stają w obliczu śmiertelnej choroby. Ich przyjaźń nabiera siły i nowego wymiaru. Prawdziwa przyjaźń potrafi pokonać czas, życiowe trudności a nawet śmierć.


------------------------------------------------------------------------------------------------

Jestem zachwycona. Oczarowana. Zauroczona. Mogłabym szukać jeszcze innych synonimów wyrażających moje achy i ochy po przeczytaniu powieści naszej polskiej autorki Gabrieli Gargaś. Myślę jednak, że na dobry początek te trzy powyżej wymienione wystarczą, by zobrazować Wam moje odczucia po lekturze powieści „W plątaninie uczuć”. A nad czym ten mój ogromny zachwyt i dlaczego? Już się tłumaczę.

Na pierwszy ogień niech będą rzucone drobiazgi. To te elementy powieści, które gdzieś tam czasem pozostają niedocenione przez Czytelników, a może właśnie dlatego, że pozostają na dalszym planie nie pojawiają się w recenzjach w pierwszym rzędzie.

Otóż, cytaty. Książka przepełniona jest ogromną ilością sentencji, które mnie zachwyciły i co więcej zmusiły do chwilowego przerwania czytania, by podumać, powspominać, pobłądzić i po prostu się zamyślić nad własnym życiem. Przytoczę tylko kilka wybranych fragmentów, które najmocniej utkwiły mi w pamięci i które wywołały we mnie tę melancholijną zadumę nad samym moim istnieniem.

„Miłość ma też zwykłe dni. Banalne słowa: dziękuję, przepraszam, podziwiam. Miłość to też obiad zjedzony wspólnie, płacz dziecka, uśmiech, wędrówka plażą, kubek kawy zrobiony o świcie. Miłość to nie tylko oszlifowany diament. Ma swoje kanty i rysy, plamy i zadrapania. Miłość znosi ciężkie słowa i, przyczajona czeka cichutko na lepsze dni. Ciężko oddycha strudzona i rozkwita z każdym rokiem. Jest taka zwyczajna, że czasami aż przeraża. Boli, ale da się znieść cierpienie, kiedy się prawdziwie kocha.”

„Małżeństwo jest jak wspinaczka na górę. Ile człowiek się musi namęczyć, napocić, aby wejść na szczyt. Nie jest łatwo. Są potknięcia i wywrotki. Wielkie bąble, które robią się, w miarę jak wędrowiec zbliża się do szczytu. W końcu dochodzi, zdobywa upragniony cel. Jest pięknie, podziwia widoki. Tylko ile można siedzieć na szczycie góry? W końcu trzeba zejść. Powrót do szarej rzeczywistości już nie jest taki fajny. Wspinaczka rozpoczyna się od nowa. Tylko ile można zdobywać tę samą górę. W końcu się znudzi. Za piątym, dziesiątym razem, a czasem już za drugim...”

Niezwykle życiowe spostrzeżenia bezbłędnie ubrane w słowa. To, że powieść zawładnęła moim sercem wiadomo, dodam tylko, że stało się tak już od pierwszej linijki. Wiecznie żywe maksymy życiowe sprawiły, że czytanie było nie tylko przyjemne, ale skłaniało także do przemyśleń. Jak dla mnie: idealnie. Uwielbiam taką literaturę.

Tytuł. Zafascynował mnie jeszcze na długo przed tym jak poznałam fabułę książki. I absolutnie nie kojarzył mi się z żadnym romansem. Plątanina kojarzyła mi się jako rzecz zagmatwana, trudna, aczkolwiek nie nie do rozplątania. Takie faktycznie okazały się uczucia o których mowa w powieści. Mowa w sposób zrozumiały, wyrazisty, ale też dostojny, piękny i przemawiający. Przekonujący – bo życiowy. „W plątaninie uczuć” poznajemy trzy kobiety: Dorotę, Hankę i Kalinę. Trzy kobiety i ich losy. Nie są one wyolbrzymione, przekłamane czy nieprawdopodobnie. Protagonistki to postaci, z którymi – jak sądzę – mogłoby utożsamić się wiele kobiet. To prawdziwe charaktery i możliwe sytuacje.

Powieść „W plątaninie uczuć” Gabrieli Gargaś oceniam bardzo wysoko. Świetnie wyważony humor dominujący w książce wciągnął mnie bez reszty. Połykałam kolejne strony z uczuciem ciągłego niedosytu. Niedosytu w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Humor ten tak przypadł mi do gustu, że chciałam go więcej i więcej. I tak też było. Uśmiechałam się do siebie czytając Plątaninę, śmiałam się w głos poznając opowieści głównych bohaterek. I byłam przekonana, że w takim klimacie pozostanę do końca powieści. Jakże byłam zdziwiona, gdy sprawy zaczęły obierać zupełnie inny kierunek. Przyznam, że pojawiły się łzy, czytanie w nocy, z zapartym tchem. Teraz ponownie mogę stwierdzić, że stało się bardzo życiowo. Hmm, pokuszę się o stwierdzenie, że być może właśnie to życie pisze dla nas najlepsze opowieści. Może właśnie ta życiowość, codzienność, szaro-burość, bycie na wozie i pod wozem to najlepsze motywy na powieść z sukcesem. „W plątaninie uczuć” to ciepła powieść o życiu i jego wartości. O chwili, z której powinniśmy korzystać i o wartościach takich jak przyjaźń, które powinniśmy cenić.

Wciągające wątki trzech przyjaciółek i ich życiowe dylematy oraz podjęte decyzje to pokrótce dokładnie to co sprawiło, że Plątaninę pokochałam. Pokochałam na tyle, by bez zastanowienia kupić pierwszą powieść  autorki zatytułowaną „ Jutra może nie być”. Ten tytuł także do mnie przemawia i nie ukrywam, że już teraz jestem ciekawa co się za nim kryje. W najbliższym czasie z pewnością się o tym przekonam. tytuł: W plątaninie uczuć
autor: Gabriela Gargaś
wydawnictwo: Feeria

data wydania: lipiec 2012
ISBN: 978-83-7229-307-7
liczba stron: 392

* zdjęcia pochodzą ze strony pani Bogusławy Chmielewskiej, która wykonała projekt graficzny do książki
/www.bogna.art.pl/

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję   


32 komentarze

 1. Jakiś czas temu do książki zachęciła mnie recenzja Sabinki, ale potem o książce ucichło - ciekawe dlaczego tak mało recenzji się pojawiło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz o niej słyszę. Może kiedyś sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę czytałam, podobała mi się, ale może nie aż tak bardzo, jak Tobie ;) W każdym razie lektura naprawdę warta uwagi.
  Bardzo udana recenzja :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę po nią sięgnąć, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie sięgnę teraz (zaaamieszanie wrześniowe), ale będę pamiętać tytuł i zapewne odkopię go jakoś pod koniec października - początek listopada, bo wtedy najczęściej łapię deprechę i potrzebuję podwójnej dawki humoru. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. No to po kolei. Po pierwsze fajnie , że w końcu jest nowa recenzja czekam na inne. Po drugie super szablon. Po trzecie udało ci się mnie zachęcić do przeczytania książki. Pozdrawiam i zapraszam do siebie na bloga. Ostatnio sporo notek.

  OdpowiedzUsuń
 8. uuu jaka zmiana, weszła i bloga nie poznałam :) przyzwyczaiłam się do poprzedniego, ale przywyknę do nowego wyglądu :)
  a książka? sięgnę!:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Poluję na tę książkę :)
  I podoba mi się nowa szata graficzna, zmianę widać od razu, rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja. :D Zazwyczaj nie sięgam po takie książki, ale nie mówię tej pozycji nie. :3
  Podoba mi się nowy wygląd bloga. *.* Zwłaszcza tło. ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. ja na Tobie zrobiła takie wrażenie, to mam nadzieję, że i mnie się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też jestem oczarowana tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O autorce jak i o książce słyszę pierwszy raz, ale czuję się zaintrygowana. Uwielbiam poznawać nieznanych mi polskich autorów. Po powieści tej pisarki z pewnością sięgnę.
  Jaki cudowny blog *.* Wygląd zwłaszcza przypadł mi do gustu. Dziękuję za przeczytanie recenzji:) Pozdrawiam. Na pewno jeszcze nie raz tu wpadnę;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo zachęcająca recenzja :) dodaję do listy na przyszłość:) i w najbliższym czasie poszukam książki w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niekoniecznie mnie do tej książki ciągnie.
  Uwielbiam Twój nowy wygląd bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam już gdzieś o tej książce. Jako że daję szansę polskim autorom to chętnie ją przeczytam, zwłaszcza po takiej pozytywnej ocenie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam tą książka i zachwyciła mnie w równym stopniu :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawa recenzja :) Książkę miałam w planach ale po Twojej niezwykle pozytywnej opinii, muszę "W plątaninie uczuć" przeczytać jak najszybciej.
  Cytaty rzeczywiście bardzo trafne :)

  Podoba mi się nowa szata graficzna. Jest bardzo przejrzyście i łatwiej trafić w odpowiednie miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Książkę przeczytałam i zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kolejna w kolejce do przeczytania, zachęcona zaczynam szukać tego egzemplarza. Ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 21. A mi jakoś ciągle nie po drodze z nowymi polskimi autorami. Siedzę w Sapkowskim, po raz kolejny po 10 latach. I tak samo mi się podoba. :)
  Ale pewnie jak mi wpadnie w łapki, to przeczytam i panią Gargaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Brzmi naprawdę ciekawie, więc jak czas pozwoli to chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Swego czasu był spory wysyp recenzji tej książki. Już wtedy zachęciła mnie do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja polecam, bo są bardzo dobre:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Aaaależ zainteresowałaś mnie tą książką! Od razu dopisałam ją do listy tych, które MUSZĘ przeczytać. A cytaty świetne i prawdziwe..

  OdpowiedzUsuń
 26. Czytałam o tej książce już w wielu miejscach i na pewno, jeśli będę miała okazję, przeczytam ją :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo zachęciłaś mnie do przeczytania tej powieści. ;) Ciągle poznaję polską literaturę, bo jakoś mi jej mało i mało. :) Szczególnie tej dobrej. Bardzo dziękuję za 100 obserwację i powiem Ci cos w sekrecie. :) Gdy zdecydowałam się założyć bloga z recenzjami to właśnie Twój blog był dla mnie obrazem strony idealnej. Pełno ciekawych informacji, świetne recenzje, układ całości bardzo czytelny i ciekawy. :)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. Miło mi powitać w gronie oczarowanych i zachwyconych tą powieścią. Mnie również bardzo przypadła do gustu. Teraz poluję na drugą powieść tejże autorki i pokładam nadzieję, że będzie równie dobra! :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Z przyjemnością sięgnę po ten tytuł. Zaciekawiła mnie Twoja recenzja. Rewelacyjne cytaty!! - uwielbiam takie sentencje, które na długo zapadają w pamięci i wywołują zadumę nad życiem:))
  Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 30. Już od dawna chcę przeczytać tę książkę. Lubię takie historię kilku kobiet. Poza tym te cytaty wybrane przez Ciebie są całkiem trafne.
  Podoba mi się nowy wygląd blogu.

  OdpowiedzUsuń
 31. Recenzja super :) Zachęciłaś mnie do książki.
  Bardzo ładny nowy wygląd bloga.

  OdpowiedzUsuń