64. Chłopiec w walizce (Nina Borg #1), Lene Kaaberbol, Agnete Friis

tytuł: Chłopiec w walizce / Drengen i kufferten
autor: Lene Kaaberbol, Agnete Friis
seria/cykl wydawniczy: Nina Borg tom 1
liczba stron:
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
moja ocena: 5/6

Nota Wydawcy:

Nina Borg jest pielęgniarką czerwonego krzyża, której życiową misją jest pomagać innym. Sama na co dzień styka się z cierpieniem innych ludzi.

Któregoś dnia jej przyjaciółka Karen informuje ją, że Nina musi natychmiast odebrać coś z dworcowej skrzynki w przechowalni bagażu i zająć się tą sprawą. Potem telefon Karen milknie.

Kiedy Nina dociera na miejsce, znajduje w schowku walizkę, a w niej ciało
3-letniego chłopca. Chłopiec żyje, choć jest wycieńczony i przerażony.

Nina domyśla się, że chłopiec jest ofiarą przemytu dzieci. Nie wie jednak z jakiego kraju pochodzi, a co więcej, domyśla się, że jeśli przekaże sprawę chłopca policji, chłopiec zostanie odesłany z powrotem w ręce tych, którzy go sprzedali.

Próbując uratować życie chłopca i wyjaśnić jego tożsamość Nina odkrywa prawdę jeszcze bardziej przerażającą i bolesną niż jej się mogło wydawać...
Mrok, ponura atmosfera, kryminalna zagadka, czasem tajemnica, a do tego świetne psychologiczne portrety postaci. Jeśli te elementy występują w książce, już wiem, że jest to lektura, którą muszę przeczytać. Wymienione wyżej aspekty charakterystyczne są dla skandynawskiej literatury. Specyficzną cechą północnych kryminałów jest również to, że elementy biografii głównego bohatera są w fabule równie ważne co sama zagadka kryminalna. W „Chłopcu w walizce” autorstwa duńskiego duetu Lene Kaaberbol i Agnete Friis znajdziemy wszystkie te pierwiastki.

Główną bohaterką „Chłopca w walizce” stanowiącego pierwszy tom serii jest Nina Borg – pielęgniarka pracująca w Duńskim Ośrodku Czerwonego Krzyża. Pewnego dnia na prośbę swojej przyjaciółki Karen kobieta odbiera z przechowalni dworcowej walizkę – dość sporą i ciężką. Okazuje się, że w środku pakunku znajduje się malutki, około trzyletni chłopiec. Nina jest przerażona, początkowo nie wie jak się zachować i co począć z dzieckiem. Jednak później decyduje się mu pomóc. Jak potoczą się losy malucha, jakich działań podejmie się Nina i jak zakończy się ta historia?


„Chłopiec w walizce” to niezwykła powieść wciągająca już od pierwszych stron. Dynamiczna akcja i intrygująca historia to z pewnością ogromny plus powieści. Niewątpliwie na uwagę zasługuje również fakt, że autorki w książce poruszają wiele istotnych dla współczesnego świata tematów. Handel dziećmi to tylko jedno z wielu zagadnień występujących w „Chłopcu w walizce”. Bardzo przystępny, plastyczny język ułatwia odbiór całości. Emocje wciąż podgrzewane przez nowe wydarzenia nie stygną ani na chwilę. Świetnie budowane napięcie gwarantuje dobrą lekturę.

"Chłopiec w walizce" to książka, którą polecam wszystkim fanom kryminałów, ale nie tylko. To także powieść obyczajowa przepełniona dramatycznymi rozwiązaniami, poruszająca ważne kwestie i spoglądająca na psychikę bohaterów. To wreszcie powieść skłaniająca do refleksji, obok której nie można przejść obojętnie.„Chłopiec w walizce”, napisany przez duet autorek Lene Kaaberbol i Agnete Friis, to jeden z najlepszych skandynawskich kryminałów ostatnich lat.

Powieść została wybrana duńskim kryminałem roku oraz nominowana do nagrody Szklanego Klucza, najbardziej prestiżowej nagrody dla skandynawskiej literatury kryminalnej.

Prawa wydawnicze do książki zostały sprzedane do kilkunastu krajów, a niedawna premiera książki w USA sprawiła, że „Chłopiec w walizce” trafił na najbardziej prestiżową listę bestsellerów New York Timesa, gdzie został uznany za jeden z najlepszych kryminałów minionego roku.Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 

16 komentarze

 1. Świetna recenzja, rozglądnę się za tą książką koniecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy to najlepszy kryminał ostatnich lat? Raczej się nie zgodzę, ale bez wątpienia jest dobry, jest inny (pozytywnie). :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam wielką ochotę na tę książkę, mam nadzieję, że kiedyś ją przeczytam.:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Intrygująca książka, taki nietypowy kryminał z wyraźnie zarysowaną warstwą obyczajową - to lubię!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć wydaje się ciekawa, to chyba nie przeczytam. Jeżeli chodzi o kryminały to wolę coś mocniejszego niżeli dramatycznego. No, ale nigdy nie wiadomo kiedy mi w rękę wpadnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i całkiem miło wspominam tę książkę, choć moim zdaniem troszkę zabrakło w nim dopracowania, ale ogólnie nie jest źle.

  OdpowiedzUsuń
 7. zazdroszczę Ci, że miałaś możliwość przeczytać tę książkę :)
  sama na nią poluję, odkąd zobaczyłam tytuł w zapowiedziach :D

  OdpowiedzUsuń
 8. podobnie jak Miłośniczka Książek poluję na tę książkę, odkąd wypatrzyłam ją w zapowiedziach :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka i na mnie zrobiła ogromne wrażenie. To była moja pierwsza przygoda z kryminałem skandynawskim i na pewno nie ostatnia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książce poruszającej problem handlu dziećmi, więc z ogromną przyjemnością sięgnęłabym po tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kryminały skandynawskie mają swój niezwykle uzależniający klimat. Bardzo chętnie przeczytam i ten :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ludzie!
  Tyle ciekawych książek wkoło, aż mnie skręca!
  Chciałoby się je wszystkie na raz przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chcę przeczytać, bo już nie pierwsza tak zachęcasz ;) Skandynawskie kryminały to coś co lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka raczej nie dla mnie, ale już wiem komu będę mogła ją polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To książka, która mnie intryguje od momentu ukazania się jej zapowiedzi. Mam nadzieje, że prędzej czy później uda mi się ją przeczytać...

  OdpowiedzUsuń