14. Motyl, Lisa Genova

tytuł: Motyl / Still Alice
autor: Lisa Genova
liczba stron: 365
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
moja ocena: 6/6


Nota Wydawcy:
„Motyl” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek ostatnich lat. Niezapomniana opowieść o kobiecie sukcesu, która w wyniku okropnej choroby stopniowo traci swoje myśli i wspomnienia, i tym samym odkrywa, że każdy nowy dzień przynosi jej inne spojrzenie na miłość i życie.
Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest wykładowcą psychologii na Harvardzie, światowej sławy ekspertem w dziedzinie lingwistyki oraz żoną odnoszącego sukcesy męża i matką trójki dzieci. Kiedy coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć i orientację, decyduje się na wizytę u lekarza. Tragiczna diagnoza choroby Alzheimera o wczesnym początku całkowicie zmienia jej życie.
Kiedy nieuleczalna demencja pozbawia jej tożsamości, dotychczas niezwykle niezależna Alice walczy, by nauczyć się żyć każdą chwilą. Musi przewartościować swoje relacje z mężem, uznanym naukowcem oraz oczekiwania w stosunku do dzieci, a także postrzeganie siebie samej w otaczającym ją świecie.
„Motyl”, powieść jednocześnie piękna i przerażająca, to poruszający i niezwykle żywy obraz życia z chorobą Alzheimera, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po zamknięciu książki.

____________________________________________________

RECENZJA

„Przed rokiem neurony w jej głowie, umiejscowione niedaleko uszu, zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Ktoś mógłby rzec, że działo się coś złego, skoro same neurony zapoczątkowały serię wydarzeń mającą na celu doprowadzenie do ich własnej destrukcji. Niezależnie od tego, czy było to molekularne morderstwo, czy też komórkowe samobójstwo, jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera.”

Alice Howland jest pięćdziesięcioletnią wykładowcą psychologii na Harvardzie. Aktywnie angażuje się w życie uniwersytetu, prowadzi lubiane przez studentów wykłady, wyjeżdża na sympozja, wygłasza przemowy na konferencjach naukowych i przeprowadza liczne badania. Obok pracy priorytetem dla Alice jest rodzina – mąż i trójka dorosłych dzieci, którym poświęca swój wolny czas. Jest osobą, której życie jest świetnie zorganizowane i poukładane. Harmonia ta zostaje zakłócona przez coraz częściej pojawiające się niepokojące części składowe: uciekające z pamięci słowa, gubione przedmioty, mylenie nazwisk znajomych, czy dezorientacja w miejscach dobrze znanych. Alzheimer o wczesnym początku – tak brzmi jednoznaczna diagnoza lekarska. Alice początkowo poszukuje kuracji, która pomogłaby osłabić postęp choroby szybko jednak uświadamia sobie, że stopniowo zostaje wciągnięta w ciemną otchłań.


„Tak bardzo mi przykro, że zachorowałam. Nie mogę znieść myśli, że będzie jeszcze gorzej. Nie mogę znieść myśli, że któregoś dnia spojrzę na ciebie, na twarz, którą kocham, i cię nie rozpoznam.”

„Motyl” to wzruszający zapis zmagań z postępującą demencją. Alice – jeszcze w pełni świadoma symptomów choroby oraz tego co w bliżej nieokreślonym czasie może ona jej przynieść, szczególnie przerażona wizją przyszłości, w której nie będzie w stanie rozpoznawać swoich bliskich - postanawia czerpać jak najwięcej z każdego nowego dnia swojego życia i spędzać czas z rodziną. Bezsilność bohaterki wobec losu, z którym musi się zmierzyć jest zarysowana z niezwykłą starannością i wzbudza w czytelniku silne emocje. Czytając książkę oczami wyobraźni widziałam smutną Alice siedzącą w fotelu bezradnie rozkładającą ręce w obliczu choroby, która ją zaatakowała. Stałam się jej przyjaciółką i pragnęłam wyciągnąć do niej pomocną dłoń dobrze wiedząc, że moja pomoc jest mocno ograniczona.

Alice to wyjątkowo silna kobieta, która pragnie żyć i podejmuje mnóstwo kroków, by ułożyć swoje roztrzaskane na drobne kawałki życie. Zdaje sobie sprawę z nieuniknionego – że pewnego dnia obudzi się i nie rozpozna bliskich jej osób, nie będzie pamiętała gdzie i dlaczego jest, ale mimo wszystko wynajduje rozwiązania, które do pewnego etapu choroby pomagają ją w wykonywaniu codziennych czynności. Niestety, „czarna dziura demencji zbyt szybko pochłaniała pamięć, pozostawiając spustoszenie w jej głowie”.

Trudności wynikające z postępującej choroby okazują się bolesną próbą nie tylko dla Alice, ale także dla jej najbliższych, męża i dzieci. Choroba stopniowo kradnie Alice to co dla niej ważne. Alice traci wszystko co osiągnęła w życiu: nie może już pracować, nie potrafi samodzielnie poruszać się po sąsiedztwie, gubi się w otaczającym ją świecie, zapomina najpierw o drobiazgach, a wraz z postępem choroby o rzeczach bardziej istotnych. Ostatecznie czuje się zagubiona i samotna, a świat w którym się znajduje jest dla niej niezrozumiały.

Lisa Genova w nadzwyczaj delikatny i jednocześnie wnikliwy sposób pokazała w swojej debiutanckiej powieści nie tylko wewnętrzne odczucia osoby dotkniętej Alzheimerem, ale także przeżycia rodziny. Choroba wprowadza szereg zmian w życiu ich wszystkich. Wprowadzenie w codzienny schemat dnia określonych stałych elementów, takich jak opieka nad chorym, organizacja czasu oraz gotowość podjęcia innych koniecznych kroków okazują się niezbędne.

Trzecioosobowa narracja zastosowana przez autorkę ułatwia czytelnikowi poznanie odczuć wszystkich bohaterów. Narrator wszechwiedzący przedstawia świat w obiektywny sposób, pozwalając czytelnikowi na własny odbiór zdarzeń. W „Motylu” dzięki stosowanym chwytom retorycznym narratora i wypowiedziom charakteryzującym się monologiem wewnętrznym mamy do czynienia z mową pozornie zależną. Formy językowe używane przez osobę opowiadającą odzwierciedlają tok myśli i doznań bohatera. W mowie pozornie zależnej uzyskujemy dwa punkty widzenia: bohatera mówiącego do siebie oraz narratora przedstawiającego ten monolog. Dzięki temu zabiegowi powstaje idealnie oddany obraz psychologiczny głównej bohaterki, jej przeżyć, spostrzeżeń oraz przemyśleń. Tak przedstawiona wizja ma zdecydowanie silniejsze oddziaływanie na czytelnika, który swoją przyjaźń z Alice i wędrówkę przez jej życie pragnie kontynuować aż do samego końca.

"Motyl" to przejmująca powieść, która zapada w pamięć na długo. Lisa Genova, doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, znakomicie tłumaczy postęp Alzheimera oraz pustkę, jaką choroba ciągnie ze sobą. Autorka kreuje przy tym silną, inteligentną bohaterkę, która - świadoma porażki - podejmuje niezwyciężoną walkę z demonem. Książka obok wskazówek dla osób cierpiących na Alzheimera oraz ich bliskich obfituje w mądrości życiowe, ucząc tolerancji i przypominając o szacunku, jakim należy obdarzać każdą ludzką istotę. „Motyl” przypomina nam o kruchości i delikatności ludzkiego życia, które powinniśmy uczyć się cenić każdego dnia. Niewątpliwie jest to pozycja, która powinna zagościć na stałe w biblioteczce każdego czytelnika._________________________________________________________________________


O AUTORCE 

Amerykańska autorka oraz doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii.

Jest autorką jednego z najbardziej spektakularnych debiutów w historii literatury. Wydana przez nią własnym sumptem książka „Motyl”, opowiadająca przejmującą historię kobiety zapadającej na chorobę Alzheimera, w krótkim czasie zdobyła serca czytelników czytelników w USA i przez ponad pół roku gościła na najbardziej prestiżowej liście bestsellerów New York Timesa.

Lisa Genova jest felietonistką stowarzyszenia National Alzheimer's Association. Mieszka z rodziną w Massachusets.

Niedawno Lisa Genova wydała kolejną powieść pt. „Lewa strona życia”, która opowiada przejmującą historię kobiety dotkniętej zespołem nieuwagi stronnej. W wyniku wypadku traci zainteresowanie i zdolność postrzegania informacji dochodzących do niej z lewej strony ciała.


„Lewa strona życia” 
 ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc w roku 2012.

OFICJALNA STRONA AUTORKI - KLIK
__________________________________________________________________________


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 


PRZYPOMINAJKA o KONKURSIE
ZAPRASZAM TUTAJ

35 komentarze

 1. Słyszałam wiele dobrego na temat tej książki, mam ją nawet na liście planowanych pozycji czytelniczych jednak jak na złość przy każdej wizycie w księgarni akurat tej książki nie ma... ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już za mną. Bardzo wstrząsająca i zapadająca w pamięć. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam na liście. Zapowiada się fantastycznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też byłam zafascynowana tą lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na mnie także książka wywarła mocne wrażenie, cieszę się, że nasz odczucia są podobne:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać tę książkę *_*

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekam, aż będzie w bibliotece i zabieram się za nią;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna pozytywna recenzja tej książki :)
  Trudny temat, a zarazem taki, który dotyczyć może każdego z nas, czy naszych bliskich. Kiedy choruje jedna osoba, choruje cała rodzina.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach i już się nie mogę doczekać :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę czytałam i wywarła na mnie ogromne wrażenie. bardzo się cieszę, że autorka napisała kolejną książkę. Będę czekała z niecierpliwością na premierę w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest na mojej liście, więc czekam kiedy nasz drogi się zejdą :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka raczej nie dla mnie, a i tak ogromny stos już na mnie czeka, ledwo z nim nadążam. :> Niemniej jednak bardzo dobra recenzja. Ah, i okładka śliczna! Chyba najładniejsza z pokazanych.
  Sowa

  { http://www.biblioteczkasowy.blogspot.com/ }

  OdpowiedzUsuń
 13. wiele dobrego słyszałam o tej książce i na pewno kiedyś ją przeczytam, ale będzie musiała trochę poczekać na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna recenzja, a ksiażkę na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Od dawna mam w planach tę książkę już. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytasz ostatnio same wartościowe książki. Od dawna marzę o tej książce!

  OdpowiedzUsuń
 17. Patrząc na oryginalny tytuł dochodzę do wniosku, że ten polski nieco nietrafiony jest. Ale ogółem recenzja ciekawa i na pewno kiedyś przeczytam.
  Pozdrawiam i dobrego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wspominałam w swojej rekomendacji o samym tytule książki - nie chciałam zbyt wiele zdradzić. Powiem tylko, że kwestia tytułu na kartach powieści wyjaśnia się i moim zdaniem naprawdę pasuje do całości książki. :)

   Usuń
 18. Intryguje mnie ta książka od jakiegoś czasu. Przedstawiłaś ją w takim świetle, że teraz to już koniecznie muszę się z nią zapoznać :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Koniecznie musi znaleźć się w moich rękach. :D

  OdpowiedzUsuń
 20. poluje na tę książkę. Bardzo chcę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ta książka zbiera same pozytywne recenzje - nie sposób się temu oprzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetna recenzja, zachęciłaś mnie do książki! :)
  Jak spotkam ją na swojej drodze, to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam i nadal jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Każdy powinien ją przeczytać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Na tą książkę już poluje długi czas:D Nie mogę się jej doczekać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Niesamowicie ciekawa okładka, bardzo zachęcający opis i twoja rekomendacja - czego chcieć więcej? Już od jakiegoś czasu mam ochotę na tę książkę, z pewnością rozejrzę się za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Książkę mam w planach i kiedyś na pewno ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Książka, która wzrusza i daje do myślenia. Jedna z wielu,które trzeba przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 28. Raczej podziękuje, nie przemawia do mnie:P

  OdpowiedzUsuń
 29. Mam te książkę w niedalekich planach:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Chcę przeczytać tę pozycję już od dawna, ale jakoś nie mogę się za to zabrać :/

  OdpowiedzUsuń
 31. cały czas się zastanawiam, czy sięgać po tę książkę. mam w rodzinie chorą osobę, we wczesnym stadium na szczęście. ale nie wiem, czy chcę się zagłębiać teraz w to, co może nastąpić potem.

  OdpowiedzUsuń
 32. czytałam tę książkę już jakiś czas temu i do teraz jestem pod jej absolutnym wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 33. Według mnie genialna książka!! po prostu już ostrzę sobie zębiska na nową powieść autorki, bo Motylem udowodniła, że nie boi się tematów trudnych i że umie rzetelnie opisywać uczucia

  OdpowiedzUsuń