89. Pandemonium (Delirium #2), Lauren Oliver

Lena żyje w świecie, w którym [miłość] uznano za niebezpieczną chorobę, a ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy nie będą mogli kochać. Tuż przed operacją dziewczyna zakochuje się w Aleksie. Ich wspólna ucieczka kończy się tragicznie... Wśród dymu i płomieni Lena widzi twarz ukochanego po raz ostatni.
Zrozpaczona przystępuje do ruchu oporu, by walczyć o wolność i [miłość]. Na jej drodze staje tajemniczy Julian.
Czy można pokochać największego wroga?

Jedna z 5 najlepszych książek według „The New York Times”
Kolejna powieść autorki obsypanego nagrodami „Delirium”

„Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że powieść czyta się w mgnieniu oka, a zakończenie jest tak niesamowite, że czytelnik pozostaje w totalnym osłupieniu”.
„The Horn Book” /opis wydawcy/


Tytuł: Pandemonium
Autor: Lauren Oliver
Seria/cykl wydawniczy: Delirium tom 2
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: październik 2012
ISBN: 978-83-7515-222-7
Liczba stron: 376

„Choroba, jak mnie uczyli miała rozwijać w przestrzeni między mężczyznami i kobietami, chłopcami i dziewczynami, miała przechodzić między nimi w spojrzeniach, uśmiechach i w dotyku, aby zapuszczać w nich korzenie jak grzyb, który psuje drzewo od środka.”

Amor deliria nervosa to właśnie wyżej opisana choroba - miłość. Lena Haloway - główna bohaterka trylogii Lauren Oliver, jak wszyscy ludzie na świecie w wieku osiemnastu lat ma otrzymać lek, który uchroni ją od delirii. Z niecierpliwością czeka na dzień, w którym zostanie poddana zabiegowi. Przedtem jednak poznaje Aleksa. I wszystko się zmienia. Lena po raz pierwszy czuje motyle w brzuchu, odkrywa nieznany dla niej świat, w którym dzięki tej drugiej osobie czuje się wyjątkowo. Lena i Alex postanawiają uciec z Portland i za siatką odgradzającą miasto od Głuszy chcą rozpocząć swoje życie. Niestety ich ucieczka nie kończy się szczęśliwie. Na zakończenie pierwszej części trylogii autorka zgotowała dla czytelników niemałe zaskoczenie. Ucieczka powiodła się tylko Lenie. Aleks stojący w płomieniach to ostatni obraz ukochanego jaki Lena widziała. W „Pandemonium” Lena ukrywa się wraz z Odmieńcami, w Głuszy. Dołącza do ruchu oporu, nieuchronnie zbliża się rewolucja, a Lena poznaje Juliana – stojącego po przeciwnej stronie muru. I pomimo odmiennych poglądów tą dwójkę zaczyna coś łączyć.

„Delirium” czytałam z zapartym tchem, autorka wciągnęła mnie w przedstawiony świat, los Leny i Aleksa zaciekawił, a zakończenie pierwszego tomu wywołało ogromne zdziwienie. Z „Pandemonium” było podobnie. Powieść została podzielona na rozdziały opowiadające zdarzenia odbywające się tuż po ucieczce Leny – opisane jako „wtedy” oraz rozdziały dotyczące wydarzeń mających miejsce obecnie - autorka nazwała je „teraz”. To przeplatanie się czasów akcji to zabieg, który wzbudza ciekawość w czytelniku, a intrygujące zakończenia rozdziałów wywołują pragnienie poznania dalszego ciągu wydarzeń jak najszybciej.

„Pandemonium” to rewelacyjna powieść antyutopijna! Niewiarygodnie wciągająca historia poruszająca temat już wszystkim znany, ale traktująca o nim w niebanalny sposób i z odmiennej perspektywy sprawia, że odłożenie książki na bok graniczy niemalże z cudem. Liczne zwroty akcji dodatkowo wzmagają zainteresowanie opowieścią. Ciekawość zwycięża - jeszcze tylko jedna kartka, jeszcze tylko kilka stron, jeszcze tylko jeden rozdział, i tak - nim się obejrzysz dotrzesz do ostatniej strony „Pandemonium”, która niewątpliwie wywoła na twojej twarzy grymas zaskoczenia. "Pandemonium" jestem oczarowana. Już teraz z niecierpliwością czekam na ostatni tom trylogii.


Trylogia Delirium: 
Delirium | Pandemonium | Requiem 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Wydawnictwu Otwarte

33 komentarze

 1. nie mogę się doczekać kiedy wreszcie przeczytam pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak powyżej:) Czekam na możliwość przeczytania pierwszego tomu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam zamiar w najbliższym czasie zapoznać się z oboma częściami tej serii :D Już nie mogę się doczekać po tylu pochlebnych recenzjach :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczęłam ją czytać i już mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka czeka u mnie w kolejce i już nie mogę się doczekać, kiedy zatopię w niej swoje krótkie pazurki:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. No ciekawe, serię mam w planach, zobaczymy co z tego wyjdzie :) Pewnie poczekam z sięgnięciem jeszcze na trzeci tom, oby utrzymał poziom :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka już za mną i również przypadła mi do gustu. Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i wyglądać trzeciego tomu:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaintrygowałaś mnie swoją recenzją. Mam nadzieję, że uda mi się ją upolować. Na razie wrzucam na swoją listę "chcę przeczytać". Czemu ona rośnie zamiast się kurczyć? :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie czytałam,ale okładki czarowne a i recenzja zachęca i kusi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie czekam na paczuszkę z "Pandemonium" i wprost nie mogę się doczekać, po tym, ile pozytywnych recenzji się o tej książce naczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę w końcu sięgnąć po pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam jeszcze "Delirium", ale mam nadzieję, że w końcu zdobędę ją, a potem będę mogła pozwolić sobie także na "Pandemonium". Tematyka wydaje się naprawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już nie mogę się doczekać, aż ją dorwę. Delirium było niesamowite, a Pandemonium podobno jest jeszcze lepsze, więc jest na pierwszym miejscu mojej listy zakupów. ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak przeczytam "Delirium", to wówczas pewnie sięgnę i po kontynuację. Póki co część pierwsza nadal przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hm.. A ja jeszcze 1 tomu nie czytałam. Muszę to nadrobić, bo wszyscy tak polecają te książki, że nie mogę już :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Na pewno przeczytam, bo widzę, że obie części są warte uwagi. Niebanalna fabuła to coś, co lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Poluję na nią, chociaż pierwsza część jeszcze nie przeczytana:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Muśże w końcu upolować tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 19. Koniecznie muszę po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Tyle naczytałam się o tej trylogii, że po prostu muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Cudowna powieść, już nie mogę się doczekać ostatniego tomu trylogii.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mogę doczekać się lektury "Pandemonium"!
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja swoją przygodę z tą trylogią zaczęłam od środka. "Pandemonium" bardzo mi się podobało więc w oczekiwaniu na finałową część przeczytam "Delirium" :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Już dawno po premierze a ja jeszcze nie dorwałam tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 25. Chętnie po nią sięgnę, gdy tylko uda mi się przeczytac "Delirium"

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetna recenzja. :) Zgadzam się całkowicie! :D

  OdpowiedzUsuń
 27. Czytałam i totalnie mnie oczarowała!

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam w planach całą serię. Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Czeka na półce, niedługo się za nią zabiorę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń