Tak blisko, Tammara Webber

Poruszający i niebanalny romans obyczajowy skierowany do młodych kobiet. Bestseller – prawie osiemset opinii na Amazonie, w tym ponad sześćset pięciogwiazdkowych. Książka o miłości, odwadze i poczuciu winy, które mogą zmienić całe ludzkie życie.

Kiedy Jacqueline przyjechała za swoim chłopakiem, do college’u, nie spodziewała się, że po dwóch miesiącach Brad zakończy wieloletni związek. Teraz musi odnaleźć się w zupełnie obcej rzeczywistości – jest singielką, studiuje ekonomię zamiast muzyki, a byli znajomi traktują ją jak powietrze.

Pewnej nocy, tuż po wyjściu z imprezy, Jacqueline zostaje zaatakowana przez Bucka, przyjaciela jej eks-chłopaka. Ocalona przez nieznajomego, który wydaje się być przypadkiem we właściwym miejscu i o właściwym czasie, dziewczyna chce tylko zapomnieć o koszmarnym wydarzeniu. Jednak Lucas, jej wybawca, nie spuszcza z niej oka. Jacqueline nie wie, czego może się spodziewać po skrytym mężczyźnie, który całe zajęcia spędza gapiąc się na jej plecy i szkicując w notatniku.

Kiedy okazuje się, że Buck nadal prześladuje Jacqueline, ta ma do wyboru: pozostać ofiarą albo nauczyć się bronić. Luke wydaje się być rycerzem na białym koniu, ale i on ma swoje tajemnice.

 
tłumaczenie: Ewa Bobocińska
tytuł oryginału: Easy
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: 6 lutego 2013
ISBN: 9788376861654
liczba stron: 336

Tej nocy Jacqueline postanowiła wcześniej opuścić imprezę, na którą wybrała się z przyjaciółką i wrócić do domu. Nie tak dawne rozstanie z chłopakiem wciąż powodowało w niej pewną niechęć do spotkań towarzyskich. Skierowała się do swojego samochodu i chciała pojechać do akademika. Niestety została zaatakowana przez silnego napastnika, którego ciężar poczuła na swoim ciele. Była bezbronna. Przeznaczenie jednak pisało dla niej inny scenariusz. Do nieszczęścia nie doszło, gdyż zjawił się tajemniczy nieznajomy, który wybawił Jaqueline z opresji. Jak się szybko okazało Jaqueline miała okazję spotkać chłopaka, który ją uratował jeszcze nie jeden raz.

Pierwszoosobowa narracja „Tak blisko” autorstwa Tammary Webber umożliwia nam dogłębne poznanie głównej bohaterki. Przyznam, że jest to mój drugi ulubiony typ narracji. Tammara Webber świetnie wykorzystuje ten zabieg literacki, dzięki któremu czytelnik poznaje wewnętrzne przemyślenia i spostrzeżenia narratora. W „Tak blisko” narrację pierwszoosobową prowadzi Jacqueline. Opowiadana przez nią historia stanowi fragment jej życia, fragment dość burzliwy, nie tylko ze względu na trudną sytuację, w której się znalazła, ale także ze względu na targające dziewczyną emocje, które niewątpliwe są dla niej nowym doświadczeniem. 

Jacqueline to postać, która na kartach powieści się zmienia. Z zagubionej, małej dziewczynki przeradza się w silną osobowość znającą swoją wartość i walczącą o swoje racje. To dziewczyna, którą na pewno da się lubić.  Podobnie jest w przypadku przyjaciółki Jaqueline, bohaterki drugoplanowej. Przyznam, że to ją obdarzyłam swoją sympatią w pierwszej kolejności. Urzekła mnie jej postawa wobec przyjaciółki, poświęcenie, na które się zdecydowała bez zastanowienia i wsparcie udzielane koleżance nieustannie.

Warto wspomnieć, że „Tak blisko” to nie tylko opowieść o miłości. To także powieść o prawdziwej przyjaźni, której nie brakuje fundamentalnego elementu - zaufania. Relacje Jacqueline i Erin są wręcz idealne. Erin to przyjaciółka doskonała, która bez wahania podejmuje odpowiednie kroki, by pomóc Jaqueline. Niesamowite jest to, że pomimo swojej doskonałości Erin nie jest postacią przerysowaną, a jej zachowanie nie jest groteskowe. Uważam, że autorka sprostała wyzwaniu przy kreacji tej postaci i świetnie wyczuła granicę, której nie przekroczyła, tworząc pełną wsparcia i zrozumienia Erin.

Na uwagę w powieści niewątpliwie zasługują męskie charaktery. Na pierwszym planie mamy Lucasa i Landona. Jest też wciąż obecny w życiu dziewczyny jej były chłopak Kennedy. Każda z tych postaci charakteryzuje się pewną odmiennością. I bardzo dobrze. Ta różnorodność z pewnością odgrywa pozytywną rolę w odbiorze powieści. Co więcej, zapobiega monotonności i przyczynia się utworzenia obrazu ludzkich charakterów. 

„Tak blisko” to bardzo przyjemna lektura, która przepełniona jest uczuciem rozkwitającym na oczach czytelnika. To także powieść, która porusza ciężkie tematy. Wartka akcja wzbudzi ciekawość, a tajemnica Lucasa tylko ją podsyci.  Jestem przekonana, że powieść zdobędzie wielu fanów gatunku. Niezaprzeczalnie spodoba się także nastoletnim czytelniczkom, które lubią romantyczne historie.


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Jaguar

33 komentarze

 1. Mam nadzieję, że niedługo dorwę się do tej książki i będę mogła ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już czeka u mnie na półce. Skończę tylko jedną książkę i szybciutko się za nią zabieram:)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Tak blisko" mam już za sobą i uważam, iż jest to naprawdę świetna książka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę już jakiś czas temu inadal uważam, że rynek polski potrzebuje więcej książek tego typu. Skierowanych do okołostudentów.
  Ile można czytać o ratujących świat 16 latkach? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie, bardzo chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ochotę na tę powieść, a jeśli czyta się ją z przyjemnością, a dodatkowo porusza trudne tematy, to jestem na TAK. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę w planach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach i tak naprawdę nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mam na tę książkę ochotę już od pierwszych zapowiedzi. teraz jeszcze mocniej chcę ją przeczytać - mam nastrój romantyczne obyczajówki; małą przerwę od fantastyki.

  OdpowiedzUsuń

 10. Twoja recenzja wzbudziła moją ciekawość i chęć sięgnięcia po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie skończyłam ją czytać i zdecydowanie się z tobą zgadzam *.*

  OdpowiedzUsuń
 12. Czeka na półce w kolejce, już nie mogę się doczekać, kiedy się za nią wezmę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Marzę o tej książce. Bardzo, ale to bardzo chciałbym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w planach. Może koniec czerwca przyniesie jakieś książkowe "prezenty" ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetna recenzja! Aż nabrałam ochotyna tę książkę, którą wcześniej widziałam tylko raz z okładki ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zachęciłaś mnie. Książkę mam w planach. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja sobie raczej odpuszczę, jakoś nie czuję tej książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja się za nic przekonać niestety nie mogę :/

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam w planach tę powieść - cieszę się, że możemy dodatkowo podziwiać oryginalna okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Póki co wszystko zachęca mnie do lektury tej książki, zaczynając od fabuły, kończąc na różnorodnych postaciach. Na pewno nie zapomnę o tej powieści przy najbliższej wizycie w księgarni :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Rany, Ty też ją polecasz :) Chyba faktycznie się do niej przekonam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Wcześniej jakoś nie byłam zachęcona do jej przeczytania, ale teraz mam na nią chrapkę. Twoja recenzja utwierdza mnie w tym przekonaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ostatnio dodałam tę powiść do listy czytelniczych marzeń i przekonałam się, że dobrze zrobiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam ją w planach już od pierwszych zapowiedzi. Dosłownie zakochałam się w opisie :) Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie zachęca i już nie mogę się doczekać lektury.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam na nią straszną ochotę, muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo zazdroszczę, gdyż naczytałam się tak wielu pozytywnych recenzji, iż nie mogę ominąć tej pozycji bez przeczytania. ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jakoś nadal nie jestem w pełni przekonana do the książki, jednak jakaś część mnie nadal chce ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 28. Podobnie jak ty uwielbiam pierwszoosobowy tryb narracji :P)

  OdpowiedzUsuń
 29. Mam w planach zakupić tę książkę, utwierdziłaś mnie w tym ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Z chęcią bym przeczytała :) Lubię tego typu książki, więc może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 31. No to mnie zaciekawiłaś tą powieścią. Nie mogę się doczekać aż ją przeczytam. :D

  OdpowiedzUsuń