Złośliwa trzynastka (Stephanie Plum #13) - Janet Evanovich


Janet Evanovich jest jedną z najlepiej zarabiających pisarek Ameryki. Jej kryminały przetłumaczono na 27 języków, a każdy kolejny trafia w USA na listy bestsellerów.

Zuzanna O’Brien – Twój Styl

Książki o Stephanie Plum są śmieszne i wciągające jak kolejne odcinki serialu. Każda kolejna to inna historia oraz nowe przygody trzydziestolatki z Jersey, która pracuje jako łowczyni nagród.

Małżeństwo Stephanie Plum trwało jedynie piętnaście minut. Kolejny kwadrans pozwolił jej złożyć pozew o rozwód w nadziei, że nigdy więcej nie zobaczyć swojego ex. Okazuje się, że to tylko pobożne życzenie. W dziwnych okolicznościach Stephanie zostaje posądzona o zabójstwo byłego męża. Oto skandalistka Stephanie Plum i jej zwariowane przygody.

Przygody Stephanie Plum to gwarantowana terapia śmiechem. Nie sposób się z nią nudzić, nie sposób nie pokochać.

Aneta Jadowska
Tytuł: Złośliwa trzynastka
Tytuł oryginalny:
Lean Mean Thirteen
Seria/cykl wydawniczy: Stephanie Plum
Autor: Janet Evanovich
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 368
Data premiery: 8 sierpnia 2014
Moja ocena: 6/6Zwariowana trzynastka, czyli humor i sensacja w jednym.


Stephanie Plum w kolejnej, już trzynastej odsłonie wciąż bawi, rozśmiesza do łez, wciąga w niesamowity wir wydarzeń nie tylko tych swoich prywatnych, ale także tych zawodowych. Śliweczka jest zwariowaną łowczynią nagród, łapie bandytów, często sięgając po zaskakujące środki, a następnie zawozi ich tam, gdzie ich miejsce - do więzienia. Steph nie byłaby sobą, gdyby nie jej wrodzony talent pakowania się w największe tarapaty. Dziewczyna ma jeszcze jeden dar: podczas swojej pracy związanej z łapaniem przestępców raz po raz samochody Steph wybuchają. Dokładnie! Krótko mówiąc, łowczyni to wybuchowa dziewczyna, z którą można świetnie spędzić czas.

W „Złośliwej trzynastce” Steph pomaga Komandosowi. Nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pomoc ta ściśle wiąże się z byłym mężem łowczyni, a dokładnie mówiąc wizytą Śliwki u swojego ex. Nic w tym dziwnego, prawda? Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że po wizycie i spotkaniu byłych małżonków były mąż Steph tajemniczo zapada się pod ziemię, a główną podejrzaną jest oczywiście nasza bohaterka. Zapowiada się intrygująco, i tak też jest.

Seria o Stephanie Plum to fenomen na skalę światową. Nie chodzi tu jedynie o wspaniałą główną bohaterkę, ani o bohaterów pobocznych, bez których świat Steph nie byłby tak niesamowity. Śliweczka zachwyca pod każdym względem. Humor bijący z kart książek rozbawi każdego, lekkość stylu Janet Evanovich sprawia, że powieści o łowczyni świetnie relaksują. I po trzecie, bez względu na to, po który tom cyklu sięgniesz jako pierwszy, nie pogubisz się, a równie mocno zatracisz w historii, jak Czytelnik, który serię zna od podszewki.

Janet Evanovich dogłębnie przemyślała fabułę każdej części i nie zapomina o tym, by sprytnie podrzucić czytelnikowi najważniejsze elementy składające się na dobre zrozumienie całości. Robi to niewątpliwie doskonale - każdy szczegół jest świetnie dobrany, a istotne wydarzenia z poprzednich tomów są idealnie wplecione w rytm najnowszej części. Nic nie odstaje, nie straszy, po prostu perfekcyjnie współgra. Uważam, że jest to niewiarygodnie trudne zadanie, a dla Janet Evanovich, wydaje się być ono nad wyraz zwyczajne, a może nawet banalne.

„Złośliwa trzynastka” to nie tylko rewelacyjna sensacja wyróżniającą się mnogością wątków pobocznych. To również gwarancja mile spędzonego czasu przepełnionego sporą dawką humoru. Fani Śliweczki będą zachwyceni, a Ci którzy dopiero zamierzają poznać szaloną dziewczynę z Trenton na pewno się nie zawiodą.


8 komentarze

 1. Ja czytam tę serię po kolei. Na razie jestem w 5 tomie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja przeczytałam dopiero dwie części ale jestem zachwycona :D. Gdzie udało Ci się dostać trzynastą część :)?

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliweczka jest dobra na wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Humor i sensacja w jednym... może być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chciałabym przeczytać, ale jak na razie nie spotkałam tej serii w żadnej bibliotece, z której korzystam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przyznać, że seria rzeczywiście wciąga. I to z każdym tomem coraz mocniej :P Muszę jak najszybciej dorwać kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Poznałam jak do tej pory tylko pierwszą część serii. Obecnie poluję na pozostałe, ale niestety nie jest to łatwe zadanie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Na razie pierwszy tom za mną. Mam już ochotę na poznanie kolejnych perypetii zwariowanej Śliweczki. :)

  OdpowiedzUsuń