Tajemnice Gwen Frost (Akademia Mitu #3), Jennifer Estep

W Akademii Mitu wszyscy znają mnie jako Gwen Frost, Cygankę, która dzięki psychometrii jest w wstanie znaleźć zgubę i która chodzi z Loganem Quinnem, najbardziej atrakcyjnym chłopakiem w szkole. Gorąco pragną mnie zabić żniwiarze chaosu. Żniwiarze to wcielone zło. Zamordowali moją mamę. Dlaczego uwzięli się jeszcze na mnie? Okazuje się, że mama przed śmiercią schowała sztylet z Helheimu, artefakt obdarzony wielką mocą, a oni daliby wszystko, żeby go zdobyć. Wydaje im się, że znam miejsce jego ukrycia – tymczasem to nieprawda i moja magia nie przydaje się do poszukiwań. Wiem jedno: żniwiarze mi nie darują. Czeka mnie walka o życie.

Tytuł: Tajemnice Gwen Frost
Tytuł oryginału: Dark Frost
Autor: Jennifer Estep
Seria/cykl wydawniczy: Akademia Mitu tom 3
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 30 lipca 2013
Liczba stron: 311


„Tajemnice Gwen Frost” autorstwa Jennifer Estep to już trzecia część serii Akademia Mitu opowiadająca losy nastoletniej dziewczyny obdarzonej magicznym darem. Ze względu na posiadane umiejętności tzw. dar psychometrii inni uczniowie Akademii Mitu nazywają Gwen Cyganeczką. Gwen potrafi znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące zaginionych rzeczy, ale także poznać głęboko ukrywane tajemnice. Wystarczy, że dotknie danej osoby, a w jej głowie pojawią się obrazy przedstawiające sceny z życia tej osoby, ale także skrzętnie skrywane sekrety.

Ferie zimowe dobiegają końca. Gwen nieustannie próbuje odnaleźć ukryty przez jej matkę sztylet z Helheimu. Musi zrobić to zanim sztylet trafi w ręce żniwiarzy. Jeśli jej się nie uda, żniwiarze będą mogli uwolnić Lokiego – boga chaosu i zniszczenia. W ostatni dzień ferii Gwen wraz z przyjaciółmi wybiera się do Koloseum Kriosa - muzeum, w którym obecnie wystawiane są magiczne artefakty. To część pracy domowej zadanej uczniom przez jedną z nauczycielek. Okazuje się, że nie tylko Gwen i jej znajomi planują wyjście do muzeum. Żniwiarze również wybierają się do Koloseum. Jednak w zupełnie innym celu niż uczniowie Akademii. Jak zakończy się spotkanie żniwiarzy i uczniów Akademii. Czy Gwen odnajdzie sztylet?

„Tajemnice Gwen Frost” już od pierwszych stron zaskakują wartką akcją. Gwen za wszelką cenę stara się odszukać ukryty przez jej matkę sztylet. Ważą się przecież losy świata. Nikt nie chce, by okrutny bóg chaosu Loki stanął na ziemi i rozpoczął swoje rządy. Niestety Gwen jako jedyna osoba w Akademii może jako pierwsza poznać miejsce, w którym znajduje się poszukiwany artefakt. W misji wszak bierze udział cała Akademia, jednak to właśnie Cyganka podążając za śladami zostawionymi przez swoją matkę może uratować świat.

Już „Dotyk”, a następnie „Pocałunek” oraz „Tajemnice” przepełnione są mitologią, której obecność jest w serii wyraźna i mocno zaznaczona. Nie ukrywam, że według mnie to największy walor cyklu. Warto wspomnieć, że mitologia występująca w powieściach nie jest ograniczona do jednego typu. Mamy tu przede wszystkim wątki zaczerpnięte z mitologii greckiej i rzymskiej, ale także elementy pochodzące z mitologii nordyckiej, egipskiej, afrykańskiej, a nawet japońskiej. Dodatkowe brawa dla autorki za wprowadzenie tychże elementów w fabułę i przedstawienie ich czytelnikowi w klarowny sposób. Mitologia w serii Jennifer Estep nie jest ani trochę skomplikowana. Pomimo licznych artefaktów, czy nazw bogów nie pogubimy się. Gdyby jednak zdarzyło się czytelnikowi zapomnieć kto jest kim, znajdujący się na końcu książki wykaz bohaterów serii rozwikła wszelkie wątpliwości i pytania. Znajdziemy tam również terminarz artefaktów, do którego możemy zajrzeć w razie potrzeby.

„Tajemnice Gwen Frost” to moim zdaniem najlepsza część serii. Szybka akcja, ciekawe rozwiązania, duża dawka mitologii i wątek romantyczny to niewątpliwie atuty tej powieści. Jeśli lekturę pierwszych dwóch tomów macie już za sobą, to śmiało sięgajcie po kontynuację. Nie zwiedziecie się. Jeśli natomiast nie mieliście jeszcze okazji poznać Gwen i otaczającego ją mitologicznego świata, to koniecznie musicie to zmienić.Dotyk Gwen Frost | Pocałunek Gwen Frost | Tajemnice Gwen Frost


 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawcy

15 komentarze

 1. Dzisiaj akurat wypożyczyłam dwie części tej serii z biblioteki i niedługo zacznę je czytać. Coś czuję, że mi się spodobają, bo czytałam tej autorki inną książkę, więc jestem zaznajomiona z jej tworczością. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ogromnie zainteresowana tą serią. Jak na złość nigdzie nie mogę na nią trafić, jednak nie poddam się, gdyż lektura zapowiada się wspaniale :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam już wiele opinii, według których ta część jest najlepsza. Szkoda, że pozostałe wyszły trochę gorzej...

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę jeszcze nadrobić zaległość z tomem poprzednim :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej serii u chciałabym przeczytać pierwszy tom, ale mam wrażenie, że nie przypadnie mi do gustu. Choć z drugiej strony dlaczego nie spróbować? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja nadal nie poznałam chociażby pierwszej części, nie dobrze... ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem. Raczej nie moje klimaty. Ale recenzje są bardzo pozytywne, więc nie wiem co zrobić;-/. Pewnie jeszcze trochę poczekam i jeśli znajdę je na jakiejś wyprzedaży to kupię;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pewnie wkrótce sięgnę po pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem już po pierwszym tomie i próbuję dobrać się do kolejnych c;
  Świetna recenzja! : )

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem już po trzech tomach i oczekuję następnych (jak można skończyć w takim momencie?!) ;D
  Pozdrawiam!

  weronine-library.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale zaintrygowałaś mnie i chyba na prawdę czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. jeśli trafię na nią w bibliotece, to się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. A mnie ta seria w ogóle nie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobra była, uwielbiam całą serię ;)

  OdpowiedzUsuń