Mroczna bohaterka. Jesienna Róża (Mroczna bohaterka #2) - Abigail Anee Gibbs


Mroczna bohaterka
Dziewięć równoległych wymiarów
Dziewięć rodzajów mrocznych istot.
Dziewięć bohaterek, które mają ocalić świat.
Druga część bestsellerowej serii "Mroczna bohaterka".

Dziedziczka tytułu książęcego władającej magią rasy Mędrców, Jesienna Róża Al-Summers, ma piętnaście lat. Mieszka w nudnej nadmorskiej mieścinie w angielskim hrabstwie Devon. Po tajemniczej śmierci swej babci, arystokratki mającej dar jasnowidzenia, która ją wychowała, dziewczyna nie miała innego wyjścia niż przenieść się do nieposiadających magicznych umiejętności rodziców. Jakby nie dość było osobistej tragedii i tego, że musiała opuścić ukochany Londyn, to jeszcze polecono jej objąć stanowisko strażniczki w prowincjonalnej ludzkiej szkole. Róża ma przez dwa lata chronić jej uczniów przed złymi mocami i czarną magią. Te jednak, na szczęście lub nie, przez dłuższy czas nie dają o sobie znać. Jako strażniczka Róża nie ma więc zajęcia, za to jej niecodzienny wygląd i nietypowe umiejętności szybko sprawiają, że staje się obiektem drwin i ostracyzmu. Zdeprymowana i osamotniona popada w coraz głębszą depresję.

Wraz z końcem lata jej senne, smutne życie nabierze jednak tempa i barw. Choć nie zawsze różowych. Najpierw atak na miasteczko przypuszczą śmiertelnie niebezpieczni Extermino, a niedługo później do grona uczniów szkoły dołączy drugi strażnik ‒ obiekt westchnień setek ludzkich nastolatek, zabójczo przystojny syn samego króla Mędrców. Początki relacji jego i Róży nie będą łatwe. Z czasem jednak niechęć granicząca z wrogością ustąpi miejsca cieplejszym uczuciom. I całe szczęście, bo Róża, książę i ich sprzymierzeńcy z królewskiego dworu Atheneów będą musieli zjednoczyć siły, by stawić czoła kolejnym atakom zabójczych Extermino. Jednocześnie w tle cały czas nabrzmiewa kryzysowa sytuacja spowodowana uprowadzeniem przez Wampiry znanej czytelnikom pierwszego tomu Violet Lee.

Impas trwa, a groźba wybuchu wojny pomiędzy ludźmi a mrocznymi istotami staje się coraz realniejsza. I w tej sprawie przystojny książę i nabierająca stopniowo pewności siebie Róża będą mieć wiele do zrobienia. Nie tylko odkryją spisek tych, którym wojna jest na rękę, ale będą też musieli pomóc okiełznać wybuchowy charakter Kaspara Varna i wesprzeć podupadającą na zdrowiu Violet. Wraz z upływem czasu i po powtórnym przestudiowaniu pradawnych przepowiedni Róża odkryje też, że z uprowadzoną dziewczyną łączy ją znacznie więcej niż do niedawna sądziła...


Tytuł: Mroczna bohaterka. Jesienna róża.
Tytuł oryginalny: The Dark Heroine: Autumn Rose
Seria/cykl wydawniczy: Mroczna bohaterka (tom 2)
Autor: Abigail Anne Gibbs
Wydawnictwo: MUZA SA
Liczba stron: 288
Data premiery: 19 listopada 2014
Moja ocena: 5/6

Abigail Gibbs – autorka Mrocznej bohaterki - to 19-letnia studentka literatury na Oxfordzie, która pierwsze kroki do kariery stawiała w Internecie. Publikowała tam swoją książkę i zyskała tak duże grono wielbicieli przedstawionej historii, że młodą dziewczyną zainteresowało się wydawnictwo, które postanowiło wydać Mroczną Bohaterkę. Zainteresowanie powieścią o wampirach, często porównywaną do Zmierzchu, rosło z dnia na dzień i w bardzo szybkim tempie zdobyło rozgłos na całym świecie.

„Mroczna Bohaterka. Jesienna Róża” to kontynuacja serii o Mrocznych Bohaterkach brytyjskiej pisarki. Cykl zapoczątkowała Kolacja z wampirem, która w opiniach wielu była niedopracowana, a styl nastoletniej pisarki wymagał udoskonalenia. Autorce głównie zarzucano nierówną fabułę, jednak jako debiutantce bito brawa za świetne koncepcje. Czy Jesienna Róża zdobyła serca fanów Mrocznej Bohaterki i zyskała nowych wielbicieli cyklu? Kolacja z wampirem bardzo przypadła mi do gustu. Lekka, niezobowiązująca lektura, w której pojawia się nuta świeżości sprawiła, że niezwykle miło spędziłam kilka wieczorów. Jak było z Jesienną Różą?

Tytułowa Jesienna Róża to piętnastolatka zdecydowanie wyróżniająca się z tłumu. To nie zwyczajna dziewczyna, lecz dziedziczka tytułu książęcego, a także osoba z kręgu Mędrców władających magią. Róża jest strażniczką w swojej szkole, a jej zadaniem jest walka ze złymi mocami. Tymi posługują się Extermino. Do miasta przybywa syn króla Mędrców - książę Fallon, z którym Róża podejmuje walkę przeciwko czarnej magii. Wydawać, by się mogło, że to odrębna historia, która nie ma związku z pierwszą Mroczną Bohaterką - Violet – główną postacią występującą w  pierwszym tomie serii. Co łączy obie postacie? W pierwszym tomie roiło się od wampirów. Tutaj mamy do czynienia z rasą Mędrców, którym nie obca jest magia. Są również Extermino i coraz częstsze ataki z ich strony. Róża i Fallon łączą swoje siły i podejmują walkę ze złem. Jak się ona potoczy?

Atutem powieści jest wykreowany przez Abigail Gibbs świat, który jest bardzo ciekawy. Niezwykle interesujący pomysł związany z dziewięcioma wymiarami na pewno przykuje uwagę niejednego czytelnika. Szkoda jednak, że autorka dostarcza tak niewielu szczegółów dotyczących samego funkcjonowania stworzonego świata. Jestem przekonana, że w kolejnych tomach pojawi się więcej informacji o wymiarach. Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób autorka nawiązuje do wydarzeń, w których udział brała Violet. Początkowo powieść czyta się jakby stanowiła odrębną historię, jednak okazuje się, że wątki Violet i Róży z czasem idealnie się dopasowują tworząc jednolitą fabułę.

„Mroczna Bohaterka. Jesienna Róża” to powieść, która zdecydowanie spodoba się fanom gatunku. To typowa, lekka młodzieżówka, choć i starszym czytelnikom może przypaść do gustu. W powieści dużo się dzieje, a nowe koncepcje z pewnością przemawiają na plus książki. Ciekawi mnie to, jak autorka przedstawi i rozbuduje pomysł z dziewięcioma wymiarami, dlatego też czekam niecierpliwie na kolejną część Mrocznej bohaterki.

5 komentarze

 1. Szczerze wątpię, żebym przeczytała tę serię.
  Mam dość na najbliższe kilka lat wampirów i tym podobnym :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że jest już drugi tom! Jeszcze pierwszego nie przeczytam i pewnie nie prędko się to zmieni, bo mam sporo kupionych książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały czas zastanawiam się nad tą serią. Pewnie i tak w końcu kiedyś po nią sięgnę, bo mam ją na półce :P ale raczej będzie to później niż wcześniej :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej autorce i jej książkach. Zaciekawiłaś mnie jednak. Dawno nie czytałam dobrego fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę w końcu przeczytać pierwszy tom ;)

  OdpowiedzUsuń